• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Długofalowe skutki wody fluoryzowanej przebadane raz jeszcze

kan
08-05-2018, 11:11
Długofalowe skutki wody fluoryzowanej przebadane raz jeszcze Rośnie liczba badań dowodzących braku szkodliwości fluoryzowanej wody (fot. pixabay)
Kolejne ogólnokrajowe amerykańskie badania nie wykazały szkodliwych skutków długofalowego korzystania z wody z dodatkiem fluoru.

Szeroko zakrojony program badający wpływ różnego typu związków chemicznych National Toxicology Program (NTP), nie stwierdził związku między podniesionym poziomem fluoru i deficytem z zdolnościach poznawczych. Przeprowadzono dziewięć testów z udziałem szczurów laboratoryjnych, podczas których gryzonie były pojone i karmione produktami o odmiennej zawartości fluoru. Badacze stwierdzili, żę nie zaobserwowali różnic w motoryce, wrażliwości odbierania bodźców,  zdolnościach do zapamiętywania i uczenia się które mogłyby zostać spowodowane oddziaływaniem fluoru.

Szczury były badane na różnych etapach rozwoju od etapu embrionalnego po wiek dorosły. Piły wodę która zawierała 0, 10, i 20 ppm fluoru. Na pokarm (standardowa dieta) składały się produkty zawierające 20,5 ppm oraz 3.24 ppm fluoru. Jedynym skutkiem ubocznym, który wystąpił był stan zapalny prostaty, zaobserwowany u samców które piły wodę zawierają dużo więcej fluoru niż zwykła woda kranowa w Stanach Zjednoczonych.

Przeciwnicy profilaktyki fluorowej twierdzą, że dodawanie fluoru do wody jest nieskuteczne, szkodliwe i narusza prawa obywatelskie. Grupa aktywistów Fluoride Action Network nagłaśniała początek badań NTP oczekując, uzyskane wyniki zakończą ostatecznie wzbogacanie wody kranowej we fluor. - Teraz gdy wyniki zostały ogłoszone publicznie siedzą cicho jak myszy pod miotłą. Po raz kolejny ignorują dowody naukowe, które nie pasują do ich opartych na strachu koncepcji - komentował  Johnny Johnson, prezydent American Fluoridation Society. 

To kolejne badanie potwierdzające bezpieczeństwo fluoryzajci, w 2015 r. badanie przeprowadzone na Nowej Zelandii na podstawie danych z 31 lat nie stwierdziło żadnego związku między  fluoru w wodzie i poziomem IQ. Raport wydany przez Public Health England w marcu 2018 r. stwierdza, że fluoryzacja wody jest skuteczną i bezpieczną metodą ograniczania próchnicy zębów w społeczeństwie.  

Praca ukazała się w Neurotoxicity Research.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Czytaj także: Fluor: dobry sposób na walkę z próchnicą
Fluor w walce z demineralizacją zębiny i szkliwa

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluoryzacja   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH