• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego rany w jamie ustnej goją się szybciej niż w innych miejscach ciała

kan
16-08-2017, 10:41
Dlaczego rany w jamie ustnej goją się szybciej niż w innych miejscach ciała Histatyna-1 (składnik śliny) wejdzie w skład środków przyspieszających gojenie (fot. pixabay)
Badania naukowe wyjaśniają z jakiego powodu skaleczenia w jamie ustnej goją się szybciej niż w innych miejscach ciała. Te wyniki wyznaczają też kierunek prac nad nowymi lekami stosowanymi na rany.

Nie przypadkiem, gdy kaleczymy się w palec odruchowo wkładamy go do ust. Ślina ma świetne właściwości gojące - twierdzą naukowcy z Institute for Research in Dental Sciences na University of Chile w Santiago.  Właśnie udało im się wyizolować składnik śliny, który za tę jej cechę odpowiada. To peptyd histatyna-1 stymulująca angiogenezę (tworzenie się naczyń krwionośnych) - proces o kluczowym znaczeniu w gojeniu się ran, na równi z adhezją i migracją komórek.

 - Nasze odkrycie pozwala zrozumieć biologiczne podstawy różnic w procesie gojenia między jamą ustną a skórą. Mamy nadzieję, że pomoże też opracować lepsze terapie wspomagające gojenie się tkanek w różnych częściach organizmu - mówiła prowadząca badania prof. Vicente A. Torres.

Badania przebiegały na trzech różnych poziomach:
hodowli komórkowych - badano proces tworzenia się naczyń krwionośnych;
tkankowej - zarodki kurczaków służyły jako zwierzęcy model;
badano także próbki śliny pobranej od zdrowych dawców. 

Dzięki przeprowadzonym eksperymentom ustalono, że tworzenie się naczyń krwionośnych przyspiesza zawarta w ślinie histatyna-1.

Naukowcy obecnie pracują nad nowymi materiałami i implantami, które będą pomagać w gojeniu się ran.

Opis badań ukazał się w czasopiśmie FASEB Journal.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ślina  

POLECAMY W SERWISACH