PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dieta zapisana w zębach

smn
23-09-2016, 12:42
Dieta zapisana w zębach Pomnik ofiar wielkiego głodu w Dublinie (fot. wikipedia)
Zmiany w diecie są zapisywane w zębinie podczas wzrostu zębów. Analiza izotopowa zębów wskazuje ofiary XIX-wiecznej klęski głodu w Irlandii.

Przez pięć lat trwania klęski głodu w Irlandii w XIX w. co najmniej milion osób zmarło z głodu. Braki żywności były skutkiem zarazy ziemniaczanej, powodującej obumieranie roślin ziemniaka – głównego źródła pokarmu Irlandczyków w tamtych czasach.

Naukowcy badali izotopy węgla i azotu zawarte w zębach szczątków dwudziestu osób, w tym także dzieci. Porównywali skład kolagenu z niewielkich fragmentów zębiny (odzwierciedlał dietę w okresie wzrostu zęba) z kolagenem z kości żeber (reprezentatywnego dla ostatnich lat życia) oraz zapisy na temat dostępności jedzenia w XIX w.

Wyniki ujawniły zmianę w diecie, ponieważ Irlandczycy zamiast ziemniakami zaczęli się żywić kukurydzą, którą sprowadzano ze Stanów Zjednoczonych, by zaradzić klęsce głodu. Analiza wskazała także na długo trwający żywieniowy stres i innego typu -  fizjologiczny spowodowany niedożywieniem w okresie dzieciństwa.

Praca ukazała się w czasopiśmie PLOS ONE

Więcej: journals.plos.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zębina   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH