PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dietą w choroby przyzębia?

kan
15-12-2016, 16:23
Dietą w choroby przyzębia? Produkty wysokoprzetworzone sprzyjają paradontozie, to potwierdzony naukowo fakt! (fot. pixabay)
Teza: dieta bogata w składniki odżywcze i przeciwzapalne może zmniejszyć objawy chorób dziąseł. Udało się to udowodnić dwukrotnie za cenę niemałych wyrzeczeń, bo niemycia zębów przez miesiąc!

Co najmniej dwa eksperymenty dają nadzieję, że rzeczywiście przy pewnej dozie samozaparcia każdy kto ograniczy cukry i produkty wysokoprzetworzone może zapanować nad chorobami przyzębia. 

Wyniki pierwszego badania opublikowano w 2009 r. na łamach Journal of Periodontology. Badano wpływ diety paleolitycznej na stan dziąseł przy całkowitym braku higieny jamy ustnej.
W eksperymencie wzięło udział 10 śmiałków. Przez cztery tygodnie odżywiali się tylko pokarmem, jaki mógł być dostępny przed 6 tys. lat  na terenie obecnej Szwajcarii. 

Wymóg eksperymentu narzucał jeszcze jedno dotkliwe ograniczenie: jego uczestnicy nie mogli szczotkować ani nitkować zębów przez cztery tygodnie. Na początku i pod koniec tego okresu zmierzono nasilenie objawów stanu zapalnego dziąseł.

Wynik: u wszystkich osób po czterech tygodniach eksperymentu objawy infekcji dziąseł zmniejszyły się znacząco. I chociaż ilość osadu nazębnego wzrosła, to nie stwierdzono w nim zwiększonej ilości chorobotwórczych bakterii. Co naukowcy podsumowali z niemałym zdziwieniem!

W 2016 r. przeprowadzono inne badanie, które testowało podobnie postawioną tezę. Publikuje je czasopismo BMC Oral Health. Tym razem uczestników było 15. U wszystkich stwierdzono objawy choroby przyzębia i wszyscy żywili się głównie produktami bogatymi w węglowodany.  Wydzielono z nich grupę 10 osób, które miały drastycznie zmienić dietę - na ubogą w węglowodany i bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy C, D i błonnik. Pozostałych pięciu uczestników trwało przy poprzednim sposobie odżywiania się i stanowiło grupę kontrolną.

Wszystkie 15 osób miały przestać czyścić zęby nitką i szczoteczką międzyzębową, ale poza tym szczotkować zęby tak jak zawsze. Także i ten eksperyment trwał cztery tygodnie, i tu także oceniano objawy chorób dziąseł na początku i na końcu badania. W podsumowaniu pracy autorzy stwierdzają, że wszystkie wskaźniki chorób przyzębia w eksperymentalnej grupie zmniejszyły się o 50 proc. w porównaniu ze stanem początkowym. Dla porównania, w grupie kontrolnej, która nie zmieniała sposobu odżywiania, markery stanu zapalnego wzrosły.

Do rzadkości należą eksperymenty, których warunki zakładają brak higieny, ale jak widać korzyści dla rozwoju wiedzy mają niepodważalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   higiena jamy ustnej   choroby dziąseł  

POLECAMY W SERWISACH