PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diaminofluorek srebra na "wczesną" próchnicę

kan
23-08-2017, 09:42
Diaminofluorek srebra na Diaminofluorek srebra w leczeniu próchnicy zębów mlecznych (foto: pixabay)
Impregnacja próchnicowych ubytków u dzieci, zwłaszcza u tych które z dentystą nie współpracują - ma wartość nie do przecenienia. Jedyna wada to ciemne - czarne lub brązowe plamy - które diaminofluorek srebra pozostawia w miejscu zniszczonym przez próchnicę.W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nad upowszechnieniem stosowania diaminofluorku srebra w leczeniu próchnicy mleczaków. Artykuł o tej metodzie leczenia ukazał się nawet niedawno w New York Times.
Właściwie materiał ten ma same zalety:
- nie wymaga inwazyjnego leczenia (co w przypadku przerażonego małego pacjenta jest nie do przecenienia), 
- jest bardzo tani, 
- bezpieczny,
- leczy skutecznie, więc zmniejsza liczbę wizyt u stomatologa,
- może być też stosowany w domach opieki nad starszymi osobami.

Silnym głosem poparcia jest praca badawcza na temat skuteczności diaminofluorku srebra w leczeniu próchnicy opublikowana w najnowszym numerze Journal of Public Health Dentistry. Badanie przeprowadzono na  A.T. Still University Missouri School of Dentistry and Oral Health.

Sprawdzano skuteczność impregnacji 38-procentowym roztworem diaminofluorku srebra  w leczeniu zmian próchnicowych u dzieci w wieku od 2 do 5 lat. 

W badaniu wzięło udział 32 dzieci, które były pacjentami kliniki stomatologicznej w Oregonie. Ta grupa małych pacjentów miała w sumie 118 zębów mlecznych zaatakowanych próchnicą. Przy czym większość z nich – 109 znajdowała się na powierzchni językowej zębów.

Zmiany zostały zaimpregnowane diaminofluorkiem srebra raz lub dwukrotnie. Następnie ubytek został pokryty niewielką ilością lakieru fluorkowego. Przez godzinę po zabiegu dziecko miało nie jeść i nie pić.

Skuteczność  diaminofluorku srebra oceniano na podstawie klinicznej oceny ubytków - ciemna, twarda powierzchnia zmian próchnicowych, bez śladu infekcji czy bólu, była uznawana za pozytywny wynik  leczenia.

Wizyty kontrolne odbyły się po trzech tygodniach, a następnie po  trzech miesiącach.  Okazało się że po upływie trzech miesięcy w przypadku 102 zmian nie nastąpiło zwiększenie ubytku. Ani rodzice, ani dzieci nie zgłaszali też dolegliwości bólowych powodowanych przez zaatakowane przez próchnicę zęby.

Co prawda wadą impregnacji jest mało estetyczna zmiana zabarwienia zębów, jednak rodzice  pacjentów w pełni ją akceptowali. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH