PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnoza ze śliny

en
20-05-2016, 08:35
Diagnoza ze śliny Diagnostyka przyszłości to nowe zadania dla dentystów (fot. pixabay)
Czy wkrótce gabinety stomatologiczne będą pierwszą linią diagnostyczną?

Przez całe pokolenia diagnozowanie większości chorób przebiegało na podstawie morfologii krwi. Głównym powodem są ograniczenia techniczne. Poziom biomarkerów obecnych we krwi jest mierzony w mikrogramach. Te same znajdują się także w ślinie, ale w o wiele mniejszych stężeniach – w pikogramach lub nanogramach.

Na obecnym etapie rozwoju technologii nawet tak mikroskopijne ilości są mierzalne. Do celów diagnostycznych wykorzystywane jest sekwencjonowanie nowej generacji, proteomika, spektrometria masowa i badania asocjacyjne całego genomu.

Na podstawie próbki śliny można wykryć wirusa HPV, raka jamy ustnej, próchnicę, zespół Sjögrena, bezdech senny, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, białko C-reaktywne, powodujące chorobę wrzodową bakterie Helicobacter pylori.

W niedalekiej przyszłości do tej listy dołączy możliwość rozróżniania infekcji bakteryjnej od wirusowej, wykrywanie zawałów serca, uszkodzeń mózgu, a nawet chorób płuc, czy układu pokarmowego.

Jak diagnostyka może wyglądać w przyszłości? Gabinety stomatologiczne mają na wyposażeniu narzędzia wielkości telefonu komórkowego. Pacjent umieszcza w nim próbkę śliny. Gdy dentysta skończy leczenie wydruk ze wszystkimi schorzeniami już będzie czekał w rejestracji.

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH