PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnoza endometriozy możliwa ze śliny

PAP/en
26-10-2017, 12:09
Diagnoza endometriozy możliwa ze śliny Kobiety z endometriozą mają szansę na szybszą diagnozę (fot. pixabay)
Powstały testy umożliwiające zdiagnozowanie endometriozy na podstawie badania składu śliny. Pierwszą część testu kobieta wykonuje sama w domu.

Ślina staje się coraz ważniejszym płynem w diagnostyce chorób nie związanych z jamą ustną.

Opracowane przez firmę z San Francisco dwa testy chirurgiczne pozwalają rozpoznać endometriozę na podstawie badania śliny. Pacjentka otrzymuje zestaw testowy, pobiera próbkę śliny i wysyła ją do laboratorium, gdzie wykonywana jest zasadnicza część badania.

Oba testy wykrywają małe fragmenty materiału genetycznego zwanego mikroRNA. Ich stężenie w płynach ustrojowych kobiet z endometriozą różni się od stężenia u kobiet zdrowych.

Endometrioza to jedna z najczęstszych patologii narządów rodnych. Na świecie może być nawet 200 milionów kobiet z endometriozą. W Polsce zdaniem specjalistów jest ich około miliona - występuje u 6-10 proc. pań w wieku rozrodczym. Mimo jej rozpowszechnienia, rozpoznanie endometriozy zabiera zwykle około ośmiu lat (ale zdarza się, że ponad 20). Do tej pory wiążące rozpoznanie można było postawić dopiero po laparoskopii - wprowadzeniu do jamy brzusznej wziernika przez niewielkie nacięcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   diagnostyka   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH