PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnostyka próchnicy - jaka wartość RTG i laserowych urządzeń

24-10-2012, 23:00
Niektóre prace wykazują dobre wyniki w wykrywaniu próchnicy na powierzchniach żujących przy użyciu urządzeń laserowych, ale są też badania sugerujące, że ta metoda daje wiele wyników fałszywie dodatnich.

Badanie opublikowane w czerwcu br. w Community Dentistry and Oral Epidemiology. pokazuje, że właściwie nie ma dużych korzyści ze stosowania zdjęć skrzydłowych u dzieci do wykrywania próchnicy na powierzchniach stycznych zębów stałych trzonowych.

Kolejnym głosem w debacie są zalecenia wielu towarzystw stomatologicznych, które rekomendują wykonywanie u dzieci dwóch zdjęć skrzydłowych. Z kolei z najnowszego badania opublikowanego w Caries Research wynika, że metody radiologiczne i laserowe nie są wyraźnie lepsze od zwykłego badania wzrokiem i dlatego zalecenia towarzystw powinny zostać zrewidowane.

W krajach rozwiniętych frekwencja próchnicy jest niska. Pojawia się jednak wiele wyników fałszywie dodatnich, gdy do analizy używa się urządzeń laserowych. W efekcie podejmowane jest niepotrzebne leczenie zębów z niewielkimi zmianami, z próchnicą zatrzymaną.

Przy badaniu powierzchni stycznych zębów trzonowych do rozważenia pozostaje metoda tymczasowej separacji zębów z użyciem gumek ortodontycznych.

W pogoni za nowinkami technicznymi warto postawić sobie pytanie, czy faktycznie są one wartością dodaną, poprawiają jakość diagnostyki i leczenia. Bardzo często stare, mniej wyszukane metody okazują się być po prostu lepsze.

Opracował: lek. dent. Bartosz Stańczyk

Baelum V, Hintze H, Wenzel A, Danielsen B, Nyvad B. Implicationsofcariesdiagnosticstrategiesforclinicalmanagementdecisions. Community Dent Oral Epidemiol. 2012 Jun;40(3):257-66. doi: 10.1111/j.1600-0528.2011.00655.x. Epub 2011 Nov 21. PubMed PMID: 22103270.

Diniz MB, Boldieri T, Rodrigues JA, Santos-Pinto L, Lussi A, Cordeiro RC. Theperformanceofconventionalandfluorescence-basedmethodsforocclusalcariesdetection: aninvivostudywithhistologicvalidation. J Am Dent Assoc. 2012 Apr;143(4):339-50. PubMed PMID: 22467694.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   laser   próchnica   rtg   rentgen   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH