PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

DIAGNOdent wykryje próchnicę pod wypełnieniami?

23-01-2013, 23:59
DIAGNOdent wykryje próchnicę pod wypełnieniami? (fot. KaVo)
DIAGNOdent wykryje próchnicę pod wypełnieniami? (fot. KaVo)
Opinie dotyczące skuteczności DIAGNOdentu są podzielone. Zdaniem jednych, urządzenie jest przydatne w diagnozowaniu próchnicy o wysokiej czułości i specyficzności, zaś zdaniem innych, jest aparatem niespełniającym wymaganych oczekiwań. W świetle tej dyskusji ciekawe wydaje się doniesienie tajskich naukowców, którzy przekonują, że DIAGNOdent

 może być stosowany do wykrywania ubytków próchnicowych nawet pod kompozytami żywicowymi. Eksperyment przedstawiono na łamach najnowszego numeru czasopisma "Clinical Oral Investigations"

Wielu lekarzy dentystów badanie wzrokiem traktuje jako metodę nadrzędną i miarodajną. Istnieją jednak liczne doniesienia potwierdzające niedokładność tej metody, która nie zawsze pozwala jednoznacznie wykazać lub wykluczyć obecność próchnicy na powierzchni żującej. Skuteczność i czułość badania zgłębnikiem ocenia się równie przeciętnie - na 12 proc.

W diagnostyce choroby próchnicowej można dodatkowo wykorzystać zdjęcia rentgenowskie (szczególnie skrzydłowo-zgryzowe), radiografię cyfrową, metody oparte na zjawiskach fizycznej absorpcji i rozproszenia światła (FOTI), transiluminację cyfrową (technika światłowodowa), metody wykorzystujące różnice w oporze elektrycznym (ERM) oraz zjawisko fluorescencji (LFS), co ma zastosowanie w przypadku DIAGNOdentu.

Doświadczenie

Według powszechnej opinii, użycie lasera umożliwia wykrycie zmian na powierzchni szkliwa jeszcze nie widocznych gołym okiem, pomaga ocenić szczelność brzeżną wypełnień i miejsc trudno dostępnych, natomiast nie pozwala na wykrycie próchnicy wtórnej pod wypełnieniami. Innego zdania są naukowcy z Uniwersytetu Khon Kaen w Tajlandii zdecydowali się na porównanie DIAGNOdentu z radiografią cyfrową. W celu przeprowadzenia badania wyodrębniono 100 trzecich trzonowców. Połowa z nich nie miała żadnych ubytków próchnicowych, drugą połowę stanowiły zęby ze stwierdzonymi ubytkami próchniczymi klasy I.

Zęby z grupy próchniczej wypełniono kompozytem żywicowym. Na powierzchniach żujących zębów z obu grup określono punkty kontrolne (w przypadku zębów zdrowych był to punk fałszywy). Następnie wykonano badanie DIAGNOdentem a chwilę później cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, które zostały opisane przez czterech niezależnych obserwatorów.

Wyniki

Według, przedstawionych przez naukowców  wyników analiz czułość i specyficzność wykrywania ubytków przez DIAGNOdent wyniosła odpowiednio 0,74 i 0,84. W przypadku cyfrowych radiogramów wartości wyniosły 0,54 w przypadku czułości i 0,77 dla specyficzności.

Naukowcy nie stwierdzili zatem, istotnych statystycznie różnic pomiędzy diagnozowaniem próchnicy pod wypełnieniem pomiędzy DIAGNOdentem a cyfrowymi zdjęciami RTG.

Źródło:

1) www.drbicuspid.com,
2) Ewa Rodakowska, Zakład Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Diagnodent jedna z metod diagnozowania próchnicy, Poradnik Stomatologiczny, 2011,XI,2; 84-88.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   próchnica   DIAGNOdent   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH