• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

DIAGNOCam - nowatorska, obrazowa, laserowa metoda diagnostyki próchnicy na powierzchniach stycznych zębów

Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę KaVo Polska Sp. z o.o.
24-02-2016, 10:08
DIAGNOCam - nowatorska, obrazowa, laserowa metoda diagnostyki próchnicy na powierzchniach stycznych zębów DIAGNOCam - nowatorska, obrazowa, laserowa metoda diagnostyki próchnicy na powierzchniach stycznych zębów
Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe, (bite wings) stanowią obecnie "złoty standard" w diagnostyce próchnicy w obszarze powierzchni stycznych zębów. Mają one jednak tę wadę, że wiążą się z pewną dawką promieniowania rentgenowskiego.

Pomimo, że dawka promieniowania występująca w nowoczesnych aparatach RTG z cyfrowymi czujnikami jest bardzo mała, to regularne wykonywanie zdjęć RTG, co jest konieczne w monitorowaniu zmian próchnicowych u pacjentów borykających się z nawracającą próchnicą, rodzi coraz większą krytykę.

Alternatywnym rozwiązaniem dla zdjęć RTG w diagnostyce próchnicy na powierzchniach stycznych zębów jest sonda generująca zimne światło. Tzw. badanie FOTI (Fiber Optic Trans Illumination) - znane również pod pojęciem diafanoskopii - wykorzystuje zjawisko polegające na tym, że tkanki twarde zęba można w pewnym stopniu prześwietlić wiązką światła widzialnego. Zmiany próchnicze widoczne są w takim przypadku w postaci ciemnobrązowych lub szarawych plam. W przypadku większych zębów przedtrzonowych, jak również zębów trzonowych, intensywność źródła światła jest z reguły niewystarczająca, co powoduje, że zakres stosowania badania FOTI jest ograniczony do zębów przednich i mniejszych zębów przedtrzonowych. Ponadto ich dokumentowanie przy pomocy aparatu fotograficznego jest skomplikowane i czasochłonne.

DIAGNOCam pozwala jednak rozszerzyć zastosowanie Fiber Optic Transillumination na pozostałe zęby boczne i dokumentować wyniki badań diagnostycznych w postaci zdjęć cyfrowych. Jest to rodzaj kamery wewnątrzustnej z obrazem czarno-białym, która naświetla ząb przy pomocy dwóch diod laserowych falami o długości 780 nm przy korzeniu. Diody laserowe podczerwieni umieszczone są po wewnętrznej stronie na końcu ramion urządzenia DIAGNOCam w kształcie szczypiec. Podczas wykonywania zdjęcia ramiona te obejmują ząb od strony wnętrza jamy ustnej i policzka. Wyświetlany obraz z kamery w czasie rzeczywistym pozwala ustawić ją pod optymalnym kątem w stosunku do zęba przed wykonaniem zdjęcia. W przypadku nawrotu próchnicy można przywołać na ekranie poprzednie zdjęcie i porównać je z aktualnym. Ułatwia to monitorowanie zmian próchniczych oraz daje możliwość standaryzacji badań.

Długość fal wysyłanych przez DIAGNOCam mieści się w tzw. "oknie optycznym" tkanki, w którym absorpcja promieniowania przez tkankę jest znikoma. Dzięki temu prześwietlenie jest bardzo efektywne. Do zobrazowania promieni podczerwonych stosowana jest czuła na bliską podczerwień cyfrowa matryca video, który przedstawia intensywność promieniowania w postaci odcieni szarości. Podczas takiego oświetlania w okolicy szyjki ząb pełni funkcję światłowodu. Video chip w urządzeniu DIAGNOcam rejestruje obraz od strony powierzchni zgryzowej. Ta wydająca się na pierwszy rzut oka dziwna perspektywa ma tę zaletę, że w przypadku leczenia zęba można na podstawie obrazu z DIAGNOCam bardzo dokładnie określić umiejscowienie procesu próchnicowego i zaplanować otwarcie ubytku na powierzchni zgryzowej.

SŁOWA KLUCZOWE
KaVo  

POLECAMY W SERWISACH