PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diabetycy rzadziej niż trzeba są u dentysty

smn
11-04-2018, 11:03
Diabetycy rzadziej niż trzeba są u dentysty (fot. pixabay)
Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że pacjenci chorzy na cukrzycę chodzą do dentysty rzadziej niż pacjenci ogólnie zdrowi, mimo udowodnionego związku między tą chorobą, a złym stanem jamy ustnej.

Osoby dorosłe chore na cukrzycę rzadziej chodzą do dentysty niż pacjenci ze stanem przedcukrzycowym lub ogólnie zdrowi, twierdzą badacze z NYU Rory Meyers College of Nursing and East Carolina University's Brody School of Medicine.

Badanie, opublikowane na łamach Journal of the American Dental Association, wskazuje na generalnie zmniejszającą się częstotliwość wizyt u dentysty w populacji dorosłych pacjentów, a szczególnie  tych  chorych na cukrzycę. 

Badania wskazują na "dwuwątkowy" związek między cukrzycą a stanem jamy ustnej. Diabetycy mają zwiększone ryzyko wystąpienia paradontozy, zaś sama paradontoza oddziałuje na zwiększanie się poziomu cukru we krwi, co sprzyja coraz bardziej zaawansowanej cukrzycy. Mówi się nawet, że paradontoza to "szóste powikłanie" cukrzycy, po problemach z nerkami, sercem czy siatkówką.

- Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, dbać o szczególnie dobrą higienę jamy ustnej i oczywiście kontrolę samej cukrzycy. Tylko w taki sposób mogą zapobiegać przewlekłym stanom zapalnym dziąseł, tworzą warunki do skutecznej kontroli poziomu cukru i zapobiegają powikłaniom cukrzycy, przestrzega prof. Bei Wu, dyrektor Global Health & Aging Research w NYU Meyers, która prowadziła badanie.

Analizowano dane pochodzące z Behavioral Risk Factor Surveillance System na temat odbytych wizyt u stomatologa w grupie 2,5 mln dorosłych pacjentów w latach 2004-2014.  Okazało się że w tym okresie procent wizyt stomatologicznych, które odbywali diabetycy zmniejszył się z 66 proc. do 61 proc., osób w stanie przedcukrzycowym z 66 proc. do 65 proc. i pacjentów ogólnie zdrowych z 72 proc. do 66,5 proc.

Kilka czynników może wpływać na tę tendencję. W opinii naukowców pacjenci mogą nie być świadomi jakim zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej jest cukrzyca. Ponadto poprzednio prowadzone badania ujawniły, że koszt wizyt stomatologicznych dla chorych na cukrzycę staje się istotną przeszkodą, by odbywali je systematycznie.

Poza pacjentami z cukrzycą także dwie inne grupy wyróżniały się na niekorzyść - mężczyźni i osoby nie będące w związkach, ci także rzadziej chodzili do dentysty w porównaniu z kobietami i ludźmi w związkach małżeńskich.

To ważne wskazówki dla urzędników zajmujących się służbą zdrowia, lepiej dostępne usługi stomatologiczne są kluczem do poprawy zdrowia populacji, mówi prof. Bei Wu.

Więcej: eurekalert.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   badania naukowe   zdrowie jamy ustnej   cukrzyca  

POLECAMY W SERWISACH