PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Depresja: prosta droga do chorób przyzębia

js
17-03-2016, 10:33
Depresja: prosta droga do chorób przyzębia Depresja to destrukcja uzębienia ((foto: pixabay)
Korelacja jest prosta: smutek, przygnębienie, niska samoocena, mała wiara w siebie, pesymizm – to wszystko skutkuje brakiem motywacji do najprostszych działań, także tych obejmujących higienę jamy ustnej. Okazuje się, że problem jest bardziej złożony.

Każdej doby organizm ludzki wydziela od 1000 do 1500 ml śliny. Ilość i rodzaj wytwarzanej śliny zależą nie tylko od płci, wieku, stosowanej diety, ilości i rodzaju przyjętych płynów. W procesie tym odgrywają niebagatelną rolę także: zapachy, pogoda, pora dnia. Pamiętać trzeba, że proces wydzielania śliny związany jest z funkcjonowaniem autonomicznego układu nerwowego. Na tworzenie śliny istotny wpływ ma stan psychiczny. Depresja sprawia, że ślinianki zaczynają  szwankować, pojawia się niedoczynność (McFarland ML, Inglehart MR. Depression, self-efficacy, and oral health: An exploration. OHDMBSC. 2010;9:214–22).  

Na tym nie koniec kłopotów. Osoby, które w procesie leczenia stosują antydepresanty, mają kolejny problem. Tego typu leki wzmacniają niepożądany efekt niedoczynności ślinianek (Al Mheid I, Held E, Uphoff I, Depressive symptoms and subclinical vascular disease: The role of regular physical activity. J Am Coll Cardiol. 2016;67(2):232-234).

Depresja dezorganizuje pracę systemu immunologicznego, a to stwarza dodatkowe utrudnienia w walce z chorobotwórczymi bakteriami, także tymi tworzącymi kolonie w jamie ustnej.

Co gorsza, do palety problemów, z jakimi często mają do czynienia  osoby dotknięte depresją, dołączyć należy bruksizm. Odsetek ludzi, u których występuje bruksizm, szacowany jest na 8 – 10 proc. Wśród osób z depresją wskaźnik ten jest kilkakrotnie wyższy.

Kłopoty pojawiają się nie tylko parami. Stosowane w leczeniu depresji selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny zwiększają także ryzyko złamań kości oraz zmniejszają szansę na ich wzrost – wynika z badania opublikowanego w „Journal of Dental Research”. Z badania 460 pacjentów, którym wszczepiono łącznie 916 implantów zębowych, wynikało, że u  zażywających SSRI osteointegracja implantu kończyła się porażką 10-krotnie częściej niż u pozostałych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   choroby przyzębia   depresja  

POLECAMY W SERWISACH