PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysty z socjologiem - wspólna walka z próchnicą

en
01-03-2017, 12:02
Dentysty z socjologiem  - wspólna walka z próchnicą Czy w społecznych regułach funkcjonowania tkwi klucz do skutecznej prewncji próchnicy? (fot. pixabay)
Dlaczego większość działań prewencyjnych jest tak nieskuteczna? Może należy diametralnie zmienić podejście do problemu profilaktyki? Jak to robić? Badania socjologiczne pomogą odpowiedzieć na te pytania.

W zmienianiu złych nawyków higienicznych i dietetycznych dentystom mogą skutecznie pomagać przyjaciele i rodzina pacjenta, a także osoby z najbliższego otoczenia mające duży autorytet.  Z takiego założenia wyszła prof. Brenda Heaton z Boston University, która bada stan zdrowia jamy ustnej i potrzeby stomatologiczne mieszkańców domów komunalnych na terenie Bostonu.

W swojej pracy próbuje przede wszystkim wyjaśnić na ile wpływ babć i matek zmienia dietę i nawyki dzieci, a szczególnie poziom zaawansowania próchnicy. Przybywa bowiem badań które dowodzą, że takie kontakty motywują co prawda do zmian, ale zmiany na lepsze są dość krótkotrwałe.
- Jestem przekonana, że nie doceniamy wpływu jaki poza kontaktami wewnątrz najbliższej rodziny mają także przyjaciele, dalsi krewni, a także media społecznościowe – Facebook i Twitter - podkreśla prof. B. Heaton. 

Niektóre z ankietowanych przez nią kobiet mieszkały w tym samym miejscu od urodzenia, a obecnie same wychowują tam własne dzieci. Taka sytuacja, dość wyjątkowa w amerykańskich warunkach, oznacza że  wielopokoleniowe rodziny żyją razem.  – To niełatwe badania, ale bardzo ważne. Ludzie wierzą w informacje przekazywane im przez osoby, które darzą szacunkiem. Ponadto udowodniono, że bardziej ufają podobnym do siebie. Zbyt często wiedza na tematy prozdrowotne przekazywana jest przez osoby z zewnątrz, a to oznacza mniejszą szansę na korzystne zmiany – komentuje badanie prof. Thomas Valente, PhD, ekspert w dziedzinie medycyny prewencyjnej z University of Southern California. 

By zrozumieć dokładnie funkcjonowanie społeczności, naukowcy muszą zbudować mapę sieci społecznych powiązań. W tym celu przeprowadzono już blisko 200 wywiadów i wytypowano ok. 1 tys. osób mających duży autorytet w badanej społeczności. Prof. B. Heaton wykorzystuje te mapy powiązań szukając reguł, według których rozprzestrzeniają się informacje. Ma nadzieję, że tymi samymi "kanałami" uda się przekazywać wiedzę na tematy prozdrowotne w taki sposób, by trwale zmieniać nawyki.

Nadal jednak szuka odpowiedzi na pytania: czy dla osiągnięcia celu należy  szukać osób z największą liczbą kontaktów, czy tych, którzy mają największy wpływ na innych, choć liczba ich społecznych powiązań nie jest tak liczna? A także czy powinno się wykorzystywać istniejące powiązania, czy może należy starać się stworzyć nowe?

W opinii prof. B. Heaton tylko zastosowanie metod socjologicznych w prewencji  próchnicy gwarantuje sukces.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH