PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto, warto uświadamiać pacjentów przy każdej okazji

ms
03-11-2016, 12:05
Dentysto, warto uświadamiać pacjentów  przy każdej okazji lek. stom. Romana Markiewicz (fot. Dentim Clinic)
Pacjent na fotelu dentystycznym. Jest wiele kwestii, o których można, ba nawet powinno się z nim porozmawiać. Nie jest to proste, bo z reguły: nie ma czasu, okoliczności są niesprzyjające, a praca wymaga maksymalnej koncentracji. Czego z reguły nie wie pacjent, a wiedzieć powinien?

Powiedz pacjentowi, że…
W niektórych przypadkach przyczyną bólu zębów może być również zwykłe przeziębienie.  Skąd taki związek?

Infekcja wirusowa prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do miejscowego obniżenia odporności, także w jamie ustnej. Wówczas człowiek staje się bardziej podatny na infekcje i rozwój ognisk zapalnych w ustach.

- Podczas przeziębienia ból zęba najczęściej wynika z podwyższonej aktywności układu immunologicznego, który musi radzić sobie z wirusami oraz bakteriami. Gdy tylko odczujemy jakiekolwiek dolegliwości bólowe w okolicach jamy ustnej, należy jak najszybciej udać się do stomatologa, ponieważ szybka diagnoza może skrócić niejednokrotnie koszty leczenia oraz jego czas – mówi lek. dent. Romana Markiewicz z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic.

- Niespodziewane bóle zębów mogą być spowodowane chorobami zatok, które często towarzyszą przeziębieniu. Infekcja zatok bardzo często powoduje ból szczęki oraz zębów, ponieważ stan zapalny rozprzestrzenia się w okolicach górnych korzeni, docierając tą drogą do jamy ustnej – przypomina Romana Markiewicz.

Czy informujesz pacjentów o tym, że…
Podczas choroby należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, zwłaszcza podczas przyjmowania syropów.  Po ich spożyciu powierzchnia zębów obklejona jest resztkami płynów. Jest to idealna pożywka dla bakterii powodujących próchnicę. Tutaj pomocne jest częstsze szczotkowanie i płukanie ust płynami bez alkoholu po przyjęciu dawki syropu.

Po przebytej chorobie koniecznie należy również wymienić szczoteczkę do zębów, ponieważ znajdują się na niej bakterie, które mogą spowodować nawrót choroby.

Czy twoja pacjentka ma świadomość, iż…
Bóle głowy, drażliwość, nerwowość i złe samopoczucie - to nie jedyne przykre objawy związane z miesiączką. Bardzo często kobiety skarżą się również na bóle zębów. Chociaż kobiece dni nie są bezpośrednio ich powodem, to rzeczywiście wraz z fazami miesięcznego cyklu wrażliwość na ból się zmienia.

- Jeśli wszystkie zęby są zdrowe, to nie powinno być problemu, jednak jeśli istnieją ubytki, to zmiana stężenia hormonów we krwi, a dokładnie estrogenów i progesteronu, może potęgować nieprzyjemne odczucia bólowe. Podczas miesiączki oraz na kilka dni przed jej rozpoczęciem poziom hormonów jest zdecydowanie mniejszy niż przez resztę cyklu, a organizm wydziela mniej endorfin. Endorfiny są z kolei odpowiedzialne między innymi za maskowanie bólu – mówi Romana Markiewicz.

SŁOWA KLUCZOWE
Romana Markiewicz   Dentim Clinic   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH