• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto, uważaj na bisfenol A w materiałach stomatologicznych

en
29-03-2016, 14:40
Dentysto, uważaj na bisfenol A w materiałach stomatologicznych Dentysto uważaj na bisfenol A
Od 1 marca 2016 r. obowiązuje w Polsce zakaz stosowania bisfenolu A w produkcji butelek dla dzieci. Nadal brakuje regulacji, która zakazywałaby lub chociażby ograniczała stosowanie go w stomatologii. Związek ten wchodzi w skład materiałów kompozytowych, zwłaszcza tzw. białych wypełnień.

Niemal z miesiąca na miesiąc przybywa dowodów, że BPA może mieć szkodliwe działanie. I chociaż materiały stomatologiczne procentowo zawierają go niewiele, wieloletnie wystawianie się na jego działanie może z czasem wywołać skutki uboczne. Bisfenol A, podobnie jak wiele toksyn, ma tendencję do bioakumulacji w organizmie.

Bisfenol A od lat jest składnikiem uszczelniaczy dentystycznych, którymi już 3-4-latkom lakuje się zęby. W przypadku wypełnień kompozytowych  BPA należałoby postępować jak w przypadku wypełnień amalgamatowych, czyli doradzać wymianę plomb na materiał wolny od bisfenolu A. Zwłaszcza w przypadku dzieci.

Dostępne są już wypełnienia i uszczelniacze mające oznaczenia "BPA Free". Są to białe wypełnienia światłoutwardzalne, materiały służące do lakowania, jak również kolorowe wypełnienia dla dzieci. Przykładem są wypełnienia wykonane z glasjonomeru, porcelany, cyrkonu.

Naukowcy alarmują, że bisfenolu A może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny, system nerwowy oraz układ krążenia. Niektórzy eksperci twierdzą, że istnieje związek pomiędzy obecnością BPA w organizmie, a zwiększonym ryzykiem poronień i zaburzeń w kształtowaniu się płci dziecka. Powoduje problemy z erekcją i zmniejsza libido, może być również przyczyną niepłodności.

W 2013 r. naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że pochodne BPA zwiększają ryzyko otyłości, cukrzycy, a zwłaszcza nowotworów, powodując raka prostaty i raka piersi. Długa lista skutków ubocznych obejmuje także nadciśnienie i choroby serca, zwłaszcza u osób starszych.

Ze względu na mniejszą masę ciała szczególnie narażone na działanie toksyny są małe dzieci, a zwłaszcza ich układ nerwowy. Istnieją podejrzenia, że związek zwiększa ryzyko ADHD, stanów lękowych i depresji. BPA może powodować również zaburzenia w procesie dojrzewania. 

źródło: lek. stom. Marcin Krufczyk, stomatolog z Dentysta.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wypełnienie stałe   badania naukowe   bisfenol A  

POLECAMY W SERWISACH