PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto umyj ręce lepiej

en
06-05-2016, 10:07
Dentysto umyj ręce lepiej Lepsze mycie wrogiem dobrego mycia
Higiena rąk to podstawa w pracy dentysty. Którą metodę mycia wybrać – tę w sześciu krokach, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czy tę w krokach trzech - rekomendowaną przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention)?

Dylemat rozstrzygnęli badacze z Glasgow Caledonian University (GCU) i zalecają, by myć ręce dłużej i dokładniej niż krócej i pobieżnie. Tę wydawałoby się oczywistą zasadę udowodnili, licząc bakterie. Skrupulatnie porównali ilość bakterii na dłoniach po myciu alkoholowym środkiem do dezynfekcji rąk. Specjaliści z GCU poprosili o współpracę 42 lekarzy i 78 pielęgniarek, pracowników szpitala miejskiego w Glasgow. 

Jedni myli dłonie metodą na trzy, drudzy na sześć kroków. Metoda sześciu kroków zmniejszała stężenie bakterii z 3,28 jtk/ml do 2,58jtk/ml, natomiast metoda trzech kroków była mniej skuteczna – redukowała stężenie bakterii z 3,08 jtk/ml do 2,88 jtk/ml. 

I wiadomość dla niecierpliwych – dokładniejsze mycie trwało w wydaniu personelu medycznego średnio tylko 0 7,5 sekundy dłużej (42,5 sek.) niż mycie mniej dokładne (35 sek.).

Personel nie tylko się spieszył ale też nie przestrzegał zasad mycia, mimo że szczegółowa instrukcja wisiała tuż nad umywalką. Nie dyscyplinowała nawet świadomość bycia obserwowanym. Można więc śmiało zakładać, że zalecana przez WHO metoda jest jeszcze bardziej skuteczna, gdy krok po kroku przestrzega się jej zasad.

A oto one:
Krok 1: pocieraj o siebie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
Krok 2: połóż prawą dłoń na grzbiecie lewej przeplatając palce obu dłoni, a następnie zmień dłonie.
Krok 3: złóż ręce wewnętrznymi powierzchniami i pocieraj przeplatając palce.
Krok 4: zaczep zgiętymi palcami lewej ręki o palce prawej i pocieraj.
Krok 5: zamknij lewą dłoń wokół prawego kciuka i pocieraj nim obrotowo, następnie zmień ręce. 
Krok 6: pocieraj obrotowo lewą dłoń zaciśniętymi palcami prawej dłoni, następnie zmień ręce. 

Więcej: ncbi.nlm.nih 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   mycie rąk   WHO   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH