• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto postaw na nanomateriały i komórki macierzyste

ms
26-11-2015, 13:51
Dentysto postaw na nanomateriały i komórki macierzyste Nanostruktury w gabinecie dentystycznym (foto: freedigitalimages)
W ciągu ostatnich 10 lat opatentowano 151 rozwiązań, które dotyczą zastosowań nanomateriałów w stomatologii. To dobrze i źle zarazem.

Dobrze, bo świadczy o tym, że wiele ośrodków naukowych stawia na nanomateriały w branży stomatologicznej - źle, bo mnogość pomysłów sugeruje, że wciąż nie ma idealnego rozwiązania, aczkolwiek ostatnio naukowcy z CEU Cardenal Herrera University w Walencji poinformowali o dokonaniach, które mogą przynieść istotne zmiany w technice walki z próchnicą.

Prof. Salvatore Sauro z Universidad CEU Cardenal Herrera University w Walencji zapewnia, że analizowane przez jego zespół nanostruktury mają pożądane właściwości fizykochemiczne, mechaniczne i anestetyczne. Tego typu ceramiczne materiały, połączone z komórkami macierzystymi, zbawiennie oddziałują na zębinę i szkliwo zębów. Nowa generacja nanometriałów, dzięki interakcji z komórkami macierzystymi, prowadzi nie tylko do zatrzymania procesów próchnicowych, ale także wpływać może na restytucję uzębienia. – To właśnie w stomatologii nanomateriały mają największą przyszłość – uważa prof. Salvatore Sauro, ale przyznaje, że nie jest to przyszłość najbliższa, a to dlatego, że należy określić m.in. ich poziom toksyczności wobec ludzkiego organizmu. To wymaga wielu badań medycznych, ustalających interakcje pomiędzy wprowadzanymi atomami a komórkami ludzkimi.

Po pomyślnym zakończeniu tego etapu doświadczeń i analiz wiele zmienić się może w stomatologii, gdyż nowej generacji materiały, budowane z pojedynczych atomów w układach odwzorujących struktury występujące w diamentach i szafirach, mają lepszą charakterystykę mechaniczną (m.in. większą twardość) niż zęby naturalne.

Wiele nowego w tych badaniach wnoszą naukowcy z College Dental Medicine w Georgia Regents University (Augusta USA) oraz z Brazilian Universidade Federal do Ceará, a także Universidade Estadual de Campinas (Brazylia).

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanodiamenty   nanokompozyty   nauka  

POLECAMY W SERWISACH