PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka szuka dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi

en
19-10-2016, 10:17
Dentystka szuka dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi Mikroskopowy obraz komórek chłoniaka Burkitta (fot. Wikipedia)
O potrzebie popularyzowania idei transplantacji mówiła ostatnio wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, wręczając odznaczenia "Zasłużony Dawca Przeszczepu". W Stanach Zjednoczonych do akcji pozyskiwania potencjalnych dawców bardzo aktywnie włączyli się dentyści.

Istnieje prosty test, służący do oznaczania antygenów HLA, do którego materiał można pobrać podczas zwykłego przeglądu stomatologicznego.

Dentysta zwykle zachęca pacjentów do regularnego mycia i nitkowania zębów, jednak Samantha Sacchetti z Victoria Remien Bigg mówi jeszcze o czymś.

- Wizyta pacjenta w gabinecie to świetna okazja, by porozmawiać o problemie nowotworów krwi i wielkim zapotrzebowaniu na dawców komórek krwiotwórczych. Kilka lat temu moja najlepsza przyjaciółka zapisała się do rejestru potencjalnych dawców szpiku, a po pewnym czasie została rzeczywistym dawcą komórek macierzystych dla chorego na chłoniaka Burkitta, agresywnego nowotworu białych  krwinek. Przeszczep jest dla ludzi chorych na tego chłoniaka jedynym ratunkiem. Moja przyjaciółka podarowała zupełnie nieznanej osobie drugie życie – mówi Samantha Sacchetti.

Sacchetti chce pozyskać jak największą liczbę potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Jeśli przekona pacjenta do idei pomagania chorym wymagającym przeszczepu, dentystka pobiera próbkę śliny z wewnętrznej strony obu policzków. Próbka przesłana do rejestru dawców posłuży do oznaczenia antygenów HLA klasy I i klasy II, odpowiedzialnych za indywidualną charakterystykę układu zgodności tkankowej każdego człowieka.

- Dentyści świetnie nadają się do informowania o programie dla dawców. Są pracownikami medycznymi, którym pacjenci ufają, mają kontakt z wieloma osobami z lokalnej społeczności – mówi Kelly Tailor z nowojorskiego oddziału Fundacji  DKMS. DKMS to największa na świecie baza danych potencjalnych dawców szpiku, obecnie prowadzi kampanię rekrutującą dentystów do programu pobierania próbek śliny w gabinetach dentystycznych.  

Więcej: chicagotribune.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ślina   dentysta   badania  

POLECAMY W SERWISACH