PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zidentyfikuje bakterie w pół godziny

08-01-2013, 06:40
Dentysta zidentyfikuje bakterie w pół godziny (foto:sxc.hu)
Dentysta zidentyfikuje bakterie w pół godziny (foto:sxc.hu)
W ciągu zaledwie 30 minut, a więc często w trakcie jednej wizyty pacjenta, dentysta będzie mógł za pośrednictwem platformy diagnostycznej ParoChip określić jakie patogeny są odpowiedzialne za powstanie zapalenia przyzębia.

ParoChip jest dziełem naukowców z Fraunhofer Institute for Cell Therapy and Immunology w Lipsku (IZI) współpracujących z dwiema niemieckimi firmami BECIT GmbH oraz ERT-Optik.

Podręczna platforma diagnostyczna, w kształcie dysku o średnicy 6 cm, pozwala na wyodrębnienie dwunastu najistotniejszych patogenów powodujących zapalenie przyzębia. Dotychczas podobne badanie trwało minimum 6 godzin.

Cała operacja diagnostyczna przeprowadzana w warunkach sterylnych. Próbki pobierane są za pośrednictwem sterylnych papierków przypominających kształtem wykałaczki. Wyizolowane DNA bakterii trafiają do dwunastu komór z odwodnionymi odczynnikami chemicznymi. - Każda z komór pozwala na zidentyfikowanie jednego, konkretnego patogenu opisuje współtwórca ParoChip, dr. Dirk Kuhlmeier z IZI.

Liczbę bakterii ocenia się w jednej z komór w procesie reakcji łańcuchowej polimerazy (Polymerase Chain Reaction - PCR). Jest to metoda powielania łańcuchów DNA w warunkach laboratoryjnych, w wyniku wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki. PCR trzeba prowadzić zatem w trzech, ściśle określonych temperaturach. Takie warunki zapewniają specjalnie ogrzewane metalowe bloki utrzymujące wąski zakres temperatur.

ParoChip pozwala także na określenie obecności drobnoustrojów m.in. mogących doprowadzić do sepsy. Dzięki wprowadzeniu szybkich testów - możliwe będzie szybkie określenie najwłaściwszej farmakoterapii.

ParoChip  - platforma do szybkich testów dopiero wchodzi na rynek. Jej twórcy zapewniają, że cena zestawu będzie przystępna. Tak więc każdy kto tylko zechce - może bez problemu test kupić. A co, gdy ParoChip spełni już swoją rolę? Zużyty test należy umieścić w pojemnikach z innymi wykorzystanymi jednorazowymi materiałami eksploatacyjnymi używanymi w gabinecie stomatologicznym np. rękawiczkami, maseczkami, śliniakami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
test   techDENT   badania DNA   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH