PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z glukometrem w ręku

en
24-03-2016, 11:07
Dentysta z glukometrem w ręku Dentysta może wykryć cukrzycę (foto: pixabay)
Na zasadność prowadzenia w gabinecie dentystycznym skriningu w kierunku cukrzycy – wskazują naukowcy pracujący w ramach Ehime Dental Diabetes Study Group.

W Japonii grupa dentystów z Ehime Dental Diabetes Study Group wykorzystała fakt, że choroby przyzębia często są powiązane z cukrzycą. Sprawdzali czy stopień zaawansowania paradontozy znajdzie potwierdzenie także w wynikach badania poziomu cukru we krwi. Przebadali 716 pacjentów (średnia wieku 61 lat), u 528 zdiagnozowali paradontozę.

Kontrolę glikemii prowadzili w prosty sposób - za pomocą glukometru, z krwi pobieranej z palca. Oczywiście badani nie byli na czczo. Pacjenci z rozwiniętą paradontozą mieli najwyższy poziom glukozy i zaobserwowano u nich najwięcej przypadków hiperglikemii.

Polacy rzadko chodzą do dentysty, ale jeszcze rzadziej do internisty. Teoretycznie gabinety stomatologiczne mogłyby być pierwszą linią frontu z chorobami systemowymi. Nawet jeśli poziom glukozy nie jest sprawdzany, to stan jamy ustnej może wskazywać na niezdiagnozowaną chorobę. To ważne, biorąc pod uwagę, że co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę, a co trzecia jest nieświadoma problemu.

Więcej: medscape.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   profilaktyka  

POLECAMY W SERWISACH