PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta może, a nawet powinien pytać pacjenta o życie seksualne

ka
25-01-2018, 10:17
Dentysta może, a nawet powinien pytać pacjenta o życie seksualne Prowadzenie praktyki stomatologicznej daje wielkie możliwości prowadzenia akcji profilaktycznej (fot. pixabay)
Dentyści powinni częściej rozmawiać z pacjentami na temat ryzyka zakażeń wirusem HPV. Prowadzenie akcji  na temat zagrożeń związanych z tą infekcją, może znacznie ograniczyć liczbę nowotworów jamy ustnej, twierdzą amerykańscy naukowcy.

Czy dentysta może ograniczyć wśród pacjentów zachorowalność na raka jamy ustnej?
Naukowcy z University of South Florida twierdzą, że gotowość dentysty do rozmowy na temat tego nowotworu i informowanie pacjentów o zagrożeniu przy okazji leczenia stomatologicznego, może zmniejszać ryzyko zachorowania. Niestety, większość dentystów unika tego tematu jak ognia, to wnioski płynące z badania, w którym wzięło udział 33 stomatologów. 

Rak jamy ustnej obejmuje podstawę języka, migdałki i ściany części ustnej gardła. W Stanach Zjednoczonych blisko 70 proc. przypadków zachorowań na te nowotwory spowodowana jest infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego.

- Obserwujemy alarmujący wzrost liczby przypadków raka inicjowanego przez zakażenie HPV. Biorąc pod uwagę, że można tym zachorowaniom skutecznie zapobiec, to właśnie dentyści i higienistki stomatologiczne mogą odgrywać ważną rolę w prewencji tego raka, mówi główna autorka pracy prof. Ellen Daley.

Celem pracy było zbadanie stanu wiedzy stomatologów na temat raka jamy ustnej, badanie prowadzono wśród uczestników lokalnej konferencji stomatologicznej.  Odpowiadali na pytania o źródła i zakres wiedzy na temat wirusa HPV oraz czy i jak często badają pacjentów pod kątem objawów raka jamy ustnej. 

Okazało się, że dentyści niewiele wiedzą na temat skuteczności szczepień przeciwko  wirusowi HPV. Bardzo wielu było przekonanych, że szczepionka została wycofana z rynku z powodu skutków ubocznych i ryzyka powodowania wad wrodzonych, albo wierzyli, że szczepionka jest mało skuteczna. Co oczywiście mija się z prawdą.  

- Podsumowując, lekarze dentyści wiedzieli, że nastolatki, zarówno chłopcy jak dziewczynki, mogą być szczepieni przeciwko wirusowi HPV. Jednak wiedza dentystów na temat programu szczepień była  niewielka. Większość stomatologów przyznawała, że bada pacjentów pod kątem objawów raka jamy ustnej, ale tylko część informuje o tym badanego. Nie widzieli sensu rozmowy na ten temat, skoro nie widzieli niczego podejrzanego, mówiła prof. Daley.

Większość przyznawała, że to dla nich trudny temat do rozmowy, tym bardziej, że często pracują  w otwartej przestrzeni,  a takie warunki nie sprzyjają możliwości dyskutowania tak drażliwych kwestii.

Prof. Daley wskazuje, że wiele powinno się zmienić, by rzeczywiście gabinet stomatologiczny był jednym z ważnych ogniw profilaktyki raka jamy ustnej. Dentyści powinni czerpać informacje wyłącznie z wiarygodnych źródeł, aby wiedzieć więcej na temat epidemiologii wirusa HPV i rozumieć poszczególne czynniki ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej. Jak podkreślała prof. Daley niezbędna jest  poprawa komunikacji dentysta - pacjent.

- Bariery stojące na drodze do rozmowy na temat profilaktyki infekcji wirusem HPV, które wykryliśmy podczas naszego badania, mogą być w łatwy sposób usunięte, pisali autorzy badania.

Praca ukazała się w Journal of the American Dental Association.

Więcej: jada.ada.org

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   profilaktyka  

POLECAMY W SERWISACH