PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta laborant?

26-10-2012, 05:08
Ślina w diagnostyce chorób (foto: sxc.hu)
Ślina w diagnostyce chorób (foto: sxc.hu)
Ślina jest doskonałym materiałem analitycznym, która wiele mówi o chorobach jamy ustnej, ale także o ogólnoustrojowych dolegliwościach.

Naukowcy z UCLA School of Dentistry, pracujący pod kierunkiem dr. Davida Wonga, opublikowali w dodatku do Journal of the American Dental Association (z października 2012 r.) wyniki kilkuletnich prac.

To ślina wskazać może na wiele schorzeń: cukrzycę, chorób autoimmunologicznych, nowotworów.

Zespół dr David Wong wyznaczył kilka parametrów bardzo wiarygodnych w diagnostyce. Naukowcy skoncentrowali się na ocenie: cząsteczek protein, DNA i RNA. Specjaliści z UCLA są przekonani, że w przyszłości będzie można zastąpić analizy próbek krwi lub innych płynów ustrojowych pobraniem śliny, a jeśli tak, to jest wysoce prawdopodobne, że pojawią się także anonsy: gabinet dentystyczny szybkie badania diagnostyczne. Dlaczego tam właśnie? Między innymi dlatego, że Amerykanie i mieszkańcy UE od 20 do 30 proc. częściej odwiedzają dentystę niż lekarzy innych specjalności.

Badania tego typu, chociaż być może nie tak kompleksowe, prowadzone są jednak nie od dzisiaj, także w Polsce. Znane są opracowania dotyczące na przykład poziomu kwasu sjalowego w ślinie osób z chorobą reuksową przełyku.

Ślina spełnia wiele funkcji, w tym ochronnych, utrzymuje równowagę ekologiczną w jamie ustnej. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Pomaga w utrzymaniu zjologicznego pH. Ważną funkcją śliny jest zapewnienie integralności zmineralizowanych tkanek zębów dzięki oddziaływaniu na przebieg procesów demineralizacji i remineralizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   dentysta   ślina   UCLA   David Wong   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH