PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści zbyt często zlecają zdjęcia rtg

ms
11-08-2016, 13:30
Dentyści zbyt często zlecają zdjęcia rtg Zdjęcia rtg zlecane zbyt często? (foto: pixabay)
Austin Frakt w artykule „You Probably Don’t Need Dental X-Rays Every Year”, zamieszczonym w New York Times, twierdzi, że dentyści zbyt często zlecają wykonywanie badań rtg. Autor powołuje się przy tym na stanowisko American Dental Association.

Po burzy, jaką wywołały informacje medialne o bezskutecznym nitkowaniu zębów, pojawiło się kolejne doniesienie oponujące przed czymś, co wydaje się działaniem słusznym. Chodzi o to, że dentyści ponoć zbyt często kierują pacjentów na badanie rtg.

Austin Frakt, stawiając taką tezę w poczytnym periodyku, powołał się na oświadczenie American Dental Association. ADA twierdzi, że osoby nie mające zdiagnozowanych problemów z uzębieniem, nie powinny każdego roku standardowo wykonywać zdjęć rtg.

Według ADA, bez wyraźnych wskazań, odstęp pomiędzy kolejnymi badaniami zębów, za pomocą aparatury rtg, nie powinien być krótszy niż dwa, a jeszcze lepiej trzy lata.

Autor artykułu w New York Times, w oparciu o sugestie ADA, stawia karkołomną tezę, że powodem zbyt częstego zlecania zdjęć rtg, jest chęć uzyskania z tego źródła dodatkowych wpływów, szczególnie w sytuacji gdy właściciel gabinetu dentystycznego zakupił na własność dość drogi sprzęt.

Swoje słowa Frakt podbudowuje oceną dr. Jay W. Friedmana, uznanego dentysty, który stwierdził, że wielu pacjentom zlecanych jest wykonanie zdjęć rtg bez wyraźnego uzasadnienia.

Znaczna część środowiska amerykańskich dentystów jest oburzona przekazem zawartym w artykule Frakta. Wielu stomatologów zapewnia, że ewentualne wpływy z wykonanych zdjęć rtg są niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści, przede wszystkim zdrowotnych, ale oczywiście także finansowych, jakie odnoszą precyzyjnie zdiagnozowani pacjenci.

Prawidłowo wykryte niebezpieczne zmiany, w początkowym ich stadium, skutkują leczeniem, które jest wielokrotnie tańsze od tego, które trzeba wdrożyć, w chwili gdy chorobotwórcze procesy widoczne są gołym okiem. 

Poza tym ukryte procesy chorobowe przez długi czas oddziaływać mogą negatywnie na cały ustrój człowieka.

Więcej: theintell.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RTG w gabinecie dentystycznym  

POLECAMY W SERWISACH