PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści wesprą pediatrów

kg
19-02-2016, 11:43
Dentyści wesprą pediatrów Dentyści wesprą pediatrów (foto: pixabay)
W ramach międzybranżowej współpracy dentyści powinni wspierać walkę z otyłością dziecięcą, poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i monitorowanie wagi małych pacjentów.

Według Journal of the American Dental Association, stomatolodzy, higienistki oraz inni pracownicy gabinetów dentystycznych mogą mieć znaczący wpływ na ogólne zdrowie dzieci.

Pracownicy lecznic stomatologicznych często mają bardziej regularny kontakt z dziećmi niż pediatrzy – twierdzą Jane Ziegler oraz Christopher V. Hughes, autorzy jednej z publikacji zamieszczonej w Journal of the American Dental Association (February 2016, Vol. 147:2, pp. 146-150). Zauważają oni, że dentyści są w stanie monitorować u małych pacjentów nie tylko zmiany w zakresie stanu ich uzębienia, ale również kontrolować wskaźnik masy ciała (BMI).

Jane Ziegler oraz Christopher V. Hughes zauważają również, że dzięki badaniom przesiewowym, prowadzonym w gabinetach stomatologicznych, zmniejszy się ryzyko występowania chorób przewlekłych.

- Pomimo braku bezpośredniego związku pomiędzy występowaniem próchnicy, a wskaźnikiem BMI u dzieci, rola żywienia jest bardzo istotna w profilaktyce próchnicy i zapobieganiu chorobom jamy ustnej (...) - piszą Jane Ziegler i Christopher V. Hughes. W ich przekonaniu wzrost i waga małych pacjentów powinny być kontrolowane podczas pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym i sprawdzane regularnie co 6 miesięcy.

Dentyści mogliby pomóc w walce z otyłością wśród dzieci i młodzieży poprzez wdrażanie odpowiedniej profilaktyki. Co mieliby robić? Głównym ich zadaniem byłoby przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowego odżywania oraz informowanie o szkodliwości picia słodkich napojów, które nie tylko powodują próchnicę, ale również zawierają puste kalorie. Rekomendowanie odpowiedniej diety oraz uświadamianie ryzyka pojawienia się przewlekłych chorób wynikających z nadwagi - mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy oraz zmniejszeniu otyłości wśród dzieci. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH