PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w walce z zespołem Tourettea

media.wix.com, ms
10-02-2015, 13:50
Dentyści w walce z zespołem Tourettea Nakładka sposobem na zespół Tourette'a?
Specjalnie spreparowane nakładki na zęby, przypominające ochraniacze mogą mieć kapitalne znaczenie w zwalczaniu objawów nieuleczalnej choroby.

Fundacja TicTocStop, wspierająca walkę z ciężką chorobą, zwaną zespołem Tourette'a, realizuje wespół z zespołem naukowców z University of Tennessee Clinical Study badania nad sposobem zmniejszenia uciążliwych objawów występujących u chorych zmagających się z zespołem Tourette'a. Problem jest poważny, bowiem dotychczas nie opracowano skutecznych procedur medycznych przeciwdziałających niekontrolowanym tikom i bezwiednemu wypowiadaniu niespójnych sformułowań.

Dotychczas leczenie ograniczało się do terapii behawioralnej oraz do farmakoterapii głównie blokerami receptorów D2 (neuroleptyki).

Okazuje się jednak, że znakomite rezultaty daje zastosowanie specjalnych nakładek na zęby, precyzyjnie zaprojektowanych przez naukowców z University of Tennessee Clinical Study wspólnie z grupą doświadczonych ortodontów z Dental School z University of Tennessee, Memphis.

Jedno z właśnie realizowanych badań, które dostało zielone światło z FDA, powinno zakończyć się w połowie 2015 r. W trakcie jego trwania 65 ochotników, u których rozpoznano chorobę Tourette'a, stosuje na co dzień nakładkę TicTocStop. Na wyniki, a tym bardziej na wnioski, jeszcze za wcześnie, ale już teraz mówi się o przełomie w zwalczaniu objawów choroby.

Według wstępnych ustaleń, zauważalne obniżenie poziomu i częstotliwości tików zarejestrowano u co trzeciego ochotnika. Podaje się, że w pilotażowym badaniu, przeprowadzonym przez zespół naukowców z University of Tennessee Clinical Study, u 65 proc. pacjentów objętych eksperymentem zanotowano pożądane obniżenie natężenia występowania tików.

Więcej: media.wix.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH