PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w Światowym Dniu Cukrzycy

en
14-11-2017, 08:04
Dentyści w Światowym Dniu Cukrzycy Światowy Dzień Cukrzycy przypada na 14 listopada (fot. pixabay)
Cukrzyca przybiera rozmiary epidemii, więc dentyści coraz częściej mają w swoim gabinecie pacjenta chorego na tę chorobę. Z najnowszych danych wynika, że na cukrzycę typu 1 (tzw. młodzieńczą) i typu 2 (dorosłych) cierpi w sumie już 2,9 mln Polaków, czyli 8 proc. społeczeństwa.

Kto i dlaczego choruje
Kobiety częściej chorują na cukrzycę niż mężczyźni,  w Polsce wśród diabetyków aż 56 proc. to kobiety, a 44 proc. - mężczyźni. Dane te nie oznaczają jednak, że panie są bardziej podatne na to schorzenie. Występuje ono głównie u osób po 60. roku życia, a kobiety żyją w Polsce o 9 lat dłużej niż mężczyźni, stąd większy ich udział w populacji chorych na cukrzycę. 

Głównym powodem cukrzycy, bez względu na płeć, jest nadmierne objadanie się i brak ruchu, co doprowadza do nadwagi i otyłości. Nie wszystkie osoby z nadmierną masą ciała chorują na cukrzycę, bo zależy to również od predyspozycji genetycznych. Statystyki mówią, że 60 proc. diabetyków ma nadwagę, a 20 proc. ludzi otyłych choruje na cukrzycę.

Stomatologiczny wymiar cukrzycy
Z badań przeprowadzonych w Polsce kilka lat temu wynika, że diabetycy (w wieku 60-70 lat) mają znacznie mniej zębów niż odpowiednio dobrana grupa kontrolna pacjentów bez tej choroby. Ponadto zmiany chorobowe w jamie ustnej - m.in. próchnica czy stany zapalne dziąseł - u pacjentów z cukrzycą występują częściej i postępują szybciej. 

Objawy w jamie ustnej mogące świadczyć o rozwijającej się cukrzycy, na które dentysta powinien zwracać uwagę to m.in.: 
- kserostomia,
- uczucie pieczenia,
- trudno gojące się rany, 
- większa skłonność do zakażeń i zmian ropnych, szczególnie do infekcji grzybiczych,
- powiększone ślinianki. 

W takich przypadkach pacjent kwalifikuje się do oznaczenia glikemii. Jako że stomatolog jest lekarzem, który najczęściej ze wszystkich specjalności widzi pacjenta, ma możliwość być tym, który przyczyni się do wykrycia cukrzycy. Bowiem zbyt późno zdiagnozowana choroba to kolejny problem - w Polsce prawdopodobnie 700 mln pacjentów nie wie, że jest chora. Zwykle mija 5-6 lat zanim cukrzyca zostanie zdiagnozowana.

Bakterie papierkiem lakmusowym
Coraz więcej wiadomo o zależnościach między cukrzycą a zdrowiem jamy ustnej, a zwłaszcza o mikrobiologicznych zmianach, które wiążą się z tą chorobą.  Ostatnie odkrycia wskazują, że mikrobiom jamy ustnej odgrywa pewną rolę w rozwoju cukrzycy i pogłębienie wiedzy na temat tych bakterii może stworzyć szanse na nowe metody jej leczenia. Na przykład okazuje się, że większa częstotliwość występowania bakterii typu promieniowców wiąże się ze zredukowanym ryzykiem cukrzycy typu II. Wiadomo od dawna, że sama cukrzyca jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób dziąseł,  zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą niedostatecznie wyrównaną metabolicznie. Diabetycy chorują na cukrzycę dwu-trzykrotnie częściej. Ogłoszone w ostatnim okresie wyniki badań naukowych z University of Pennsylvania wskazują, że i tu ważnym "tłem" stają się mikroorganizmy. Zmiana mikrobiomu jamy ustnej (czyli składu wszystkich żyjących w niej mikroorganizmów) zachodząca pod wpływem cukrzycy  wiąże się z nasilonym procesem zapalnym i utratą tkanki kostnej.

SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   Światowy_Dzień_Cukrzycy  

POLECAMY W SERWISACH