• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści tylko spowalniają diagnozę raka jamy ustnej!

en
25-11-2016, 12:33
Dentyści tylko spowalniają diagnozę raka jamy ustnej! Od dobrej współpracy specjalistów zależy powodzenie terapii onkologicznej (fot. pixabay)
Brytyjscy onkolodzy ostrzegają, że lekarz pierwszego kontaktu, w przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w obrębie jamy ustnej, powinien kierować pacjenta nie do stomatologa, ale od razu do specjalisty onkologa.

Pacjenci z podejrzeniem nowotworu jamy ustnej powinni w ciągu dwóch tygodni od wizyty u lekarza ogólnego zostać zbadani przez stomatologa, według zaleceń National Institute for Health and Care Excellence. Niestety, proces ten staje się przyczyną nieuzasadnionej zwłoki w postawieniu ostatecznej diagnozy, ostrzegają specjaliści i postulują, aby zamiast do dentysty, pacjent odsyłany był od razu do onkologa.

Naukowcy analizowali 91 przypadków pacjentów podejrzanych o raka jamy ustnej. Okazało się, że jeden na dziewięciu pacjentów z powodu przestrzegania zaleceń miał opóźnioną diagnozę choroby nowotworowej.

Dzieje się tak za sprawą braku jasno wytyczonej ścieżki kierowania na konsultacje między lekarzami a lekarzami dentystami. W ten sposób tracony jest cenny czas, warunkujący powodzenie terapii onkologicznej.

Poprzednio przeprowadzone badanie wskazuje, że w Wielkiej Brytanii połowa pacjentów ma diagnozowany nowotwór jamy ustnej w zaawansowanym stadium. Tymczasem we wczesnych stadiach choroby istnieje znacząco większa szansa na wyleczenie, a ponadto skutki uboczne terapii onkologicznej są słabsze.

Na 7,5 tys. nowych przypadków raka jamy ustnej stwierdzanych każdego roku w Wielkiej Brytanii, ponad 2,3 tys. kończy się śmiercią.

Artykuł opublikowano na łamach British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery (BJOMS).

Więcej: www.bjoms.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nowotwór jamy ustnej   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH