PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści na froncie walki z otyłością

smn
23-11-2016, 10:32
Dentyści na froncie walki z otyłością Dentysta może pomóc w walce z epidemią otyłości (fot. pixabay)
Organizacja American Dentists Association zachęca amerykańskich dentystów, by mierzyli wzrost, ważyli dzieci i rozmawiali z nimi o diecie.

Rozmowa o diecie jest bardzo ważna, przy czym lepiej pytać o zwyczaje żywieniowe dzieci, a nie ich rodziców. Odpowiedzi będą wtedy bliższe prawdy. Tak więc podczas wizyty w gabinecie warto pytać o liczbę posiłków w ciągu dnia, typ przekąsek i napojów, jak często dziecko po nie sięga.  

Warto rozmawiać z każdym dzieckiem niezależnie od tego czy jest w normie, czy ma nadwagę.

A jak udzielać rad na temat poprawiania diety? 
Jeśli dziecko samo zapisze na kartce jeden lub dwa żywieniowe cele, łatwiej mu będzie je osiągnąć. Takim celem może być, na przykład zastąpienie paczki chipsów owocowym napojem jogurtowym, albo proste ćwiczenia fizyczne w czasie przerwy na reklamy telewizyjne.

Ważne, by cele do osiągnięcia były proste i koncentrowały się na jednej, góra dwóch sprawach. I to dzieci mają "zarządzać” zmianą!

Nie mniejsze znaczenie ma sposób, w jaki mówimy o zalecanych zmianach. Przede wszystkim trzeba unikać negatywnego języka, takich terminów jak – otyłość, nadwaga, tłuszcz, źle, duży - bo sprawiają, że rozmowa staje się bezproduktywna. Lepiej podziałają słowa – szczuplej, zdrowiej, sprawniej, silniej.

I też nie trzeba szafować słowem dieta, ponieważ zmiany mają koncentrować się na fakcie stawania się zdrowszym a niekoniecznie na traceniu kilogramów. Lepiej by dziecko chciało zmieniać tryb życia, a nie przechodziło na dietę cud.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Dentyści do walki z otyłością u dzieci!

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   dentysta   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH