PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści do walki z otyłością u dzieci!

en
23-11-2016, 09:59
Dentyści do walki z otyłością u dzieci! Dentysta może też walczyć z otyłością (fot. pixabay)
W Stanach Zjednoczonych dzieci ze szkoły podstawowej częściej widzą swojego dentystę niż lekarza rodzinnego. Więc stomatolodzy powinni badać dzieci w kierunku otyłości – to stanowisko American Dentist Association.

Dentysta może ważyć dziecko, obliczać wskaźnik BMI, rozmawiać o diecie. Nie tylko może, ale wręcz powinien, gdyż ponosi odpowiedzialność za pomaganie pacjentom w trwaniu przy zdrowym trybie życia, także w utrzymaniu masy ciała w normie, zaleca American Dentists Association.

Jedno na sześcioro dzieci i nastolatków w Stanach Zjednoczonych jest otyłe. To zjawisko bardzo niepokojące, gdyż stanowi potężny czynnik ryzyka problemów ze zdrowiem, w tym cukrzycy typu II, chorób serca, chorób przyzębia i depresji. Dzieci które są otyłe nie są akceptowane przez inne dzieci, opuszczają więcej zajęć w szkole, jako dorośli zwykle krócej się kształcą i w efekcie osiągają niższe dochody.

Lekarze pierwszego kontaktu badają dzieci w kierunku otyłości, jednak mali pacjenci między 6. i 12. rokiem życia częściej widzą swojego dentystę niż lekarza rodzinnego - na ten okres nie przypada wiele szczepień. Co więcej właśnie w tym przedziale wiekowym najwięcej dzieci przybiera na wadze i zaczyna mieć nadwagę, o ile nie staje się otyłe.


Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Dentyści na froncie walki z otyłością

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH