• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentofobia kontra elektroniczny błogostan

19-02-2013, 23:46
Dentofobia contra elektroniczny błogostan (foto:sxc.hu)
Dentofobia contra elektroniczny błogostan (foto:sxc.hu)
Systemy elektronicznego podawania znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym znane są od kilkunastu lat, od kilkunastu lat producenci i dystrybutorzy tego typu rozwiązań przekonują, że w gabinetach dentystycznych, w których  nie ma ich sprzętu - o pacjenta trudniej, bo wiele osób bardziej boi się strzykawki niż wiertła.

Ponoć z powodu strachu przed dentystą odwoływana jest jedna na cztery wizyty u stomatologa, ponoć bez mała wszystkie rezygnacje (90 proc.) wynikają ze strachu przed strzykawką właśnie. Bez mała co drugi Polak otwarcie przyznaje się do panicznego strachu przed dentystą. Statystyki te z pewnością tworzone są przez osoby starające się wykazać, że poziom higieny jamy ustnej Polaków byłby bez porównania lepszy gdyby nie to, że dentyści wciąż za mało uwagi przykładają do tego, aby podczas zabiegu nie bolało. W zalecany sposób postępuje mniej więcej co dziesiąty gabinet stomatologiczny. Dużo to, czy mało? Mało jeśli weźmie się pod uwagę potrzeby (powszechna dentofobia), dużo jeśli popatrzy się na cenę tego typu urządzeń, te zaczynają się na granicy 10 tys. zł.

Mapa Polski bezbolesnego znieczulania jest zróżnicowana. Zdecydowanie przoduje Śląsk, Wielkopolska, gorzej pod tym względem jest na Mazowszu, a zupełnie kiepsko na Podlasiu. Tam wciąż niewiele gabinetów stomatologicznych oferuje nowoczesne, bezbolesne  znieczulenie.

Systemy znieczuleń komputerowych

Elektroniczne układy, dzięki pracy mikroprocesorów, precyzyjnie zadają odmierzoną ilość środka znieczulającego, określają optymalne tempo jego podawania, jak również ciśnienie pod jakim jest wstrzykiwany anestetyk.

Nowoczesne systemy analizują opór tkanek i dostosowują ciśnienie pod jakim podawany jest środek tak, aby podczas aplikacji nie doszło do przekroczenia granicy odczuwania bólu. Płyn aplikowany jest z prędkością fizjologiczną, która pozwala tkankom na bieżące wchłanianie podawanego środka. Powolne podanie anestetyku minimalizuje także ryzyko wstrząsu, który najczęściej występuje w przypadku szybkiego wprowadzenia znieczulenia bezpośrednio do naczynia.

Tego typy rozwiązania mogą być z reguły stosowane przy wszelkich technikach znieczuleń stosowanych w stomatologii (m.in.: śródkostne, dopodniebienne, śródwięzadłowe, doprzegrodowe - typu C.I.A., tradycyjne nasiękowe, przewodowe). Ograniczenia występują przy znieczuleniach transkortykalnych.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie systemu znieczuleń komputerowych?

- czy system ten nie wymaga stosowania kosztownych akcesoriów jednorazowych;

- czy do znieczulenia wystarczy zwykła igła;

- jakie są całkowite koszty eksploatacji;

- czy końcówka aplikacyjna jest odpowiednio lekka a jej kształt ergonomiczny;

- czy urządzenie wyposażone jest w bezprzewodowy system sterujący (ułatwia obsługę) ;

- czy na unicie kontrolnym nie ma przycisków (takie rozwiązanie utrudnia aplikacje);

- w jaki sposób unit kontrolny może być przymocowany do unitu stomatologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   znieczulanie   sprzęt stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH