PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentascan w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy

CM UMK/szaft
13-02-2014, 10:38
Dentascan w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy Dentascan w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy (Fot. GE Healtcare)
Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy rozszerzył zakres badań tomografii komputerowej o badanie Dentascan (GE Healtcare). - Umożliwia to pełną ocenę badanego obszaru z rekonstrukcją wielopłaszczyznową i przestrzenną oraz 3D, pozwala obrazować zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie – wyjaśniają przedstawiciele szpitala.

Do niedawna podstawowym badaniem radiologicznym wykorzystywanym w szpitalu w praktyce stomatologicznej był pantomogram.

- Na podstawie tego badania nie można w pełni ocenić struktur anatomicznych oraz rozległości zmian chorobowych. Takie możliwości daje zastosowanie oprogramowania Dentascan w połączeniu z badaniem tomografii komputerowej - zwracają uwagę specjaliści z „Biziela".

Badanie TK, jakie wykorzystuje się do analizy w programie Dentascan jest bezbolesne, nieinwazyjne, a dawka promieniowania jaką otrzymuje pacjent jest dość mała, porównywalna do otrzymywanej przy wykonaniu tradycyjnego zdjęcia pantomograficznego. Poza tym, nie wymaga ono specjalnego przygotowania do badania. Jedynym bezwzględnym przeciwskazaniem do badania jest ciąża.

Badanie TK, w połączeniu z programem Dentascan, jest przydatne niemal w każdej dziedzinie stomatologii i nie tylko. Umożliwia dokładną diagnostykę oraz precyzyjne planowanie zabiegów i określenie optymalnej metody leczenia. Pozwala ocenić i zminimalizować potencjalne ryzyko przy inwazyjnych procedurach leczniczych. W badaniu zostaje dokładnie uwidoczniony przebieg ważnych struktur np. nerwów, naczyń krwionośnych, korzeni zębów, położenia zatok obocznych nosa, których umiejscowienie jest różne u każdego pacjenta.

Badanie TK, z wykorzystaniem programu Dentascan, można zastosować m.in. w:
 - chirurgii twarzowo-szczękowej i stomatologicznej,
 - ortodoncji,
 - endodoncji,
 - periodontologii,
 - implantologii,
 - diagnozowaniu chorób stawu skroniowo-żuchwowego,
 - laryngologii.

Pacjent, który ma wykonane badanie TK otrzymuje wynik na płycie CD oraz dodatkowo na kliszy rentgenowskiej. Do każdego badania zapisanego na płycie CD dołączony jest program, dzięki któremu lekarz może to badanie obejrzeć i przeanalizować cały badany obszar.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH