PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

DentaCom: gadżet, czy skuteczne narzędzie pracy?

ms
04-11-2016, 10:37
DentaCom: gadżet, czy skuteczne narzędzie pracy? DentaCom dentysta w komórce (foto: pixabay)
DentaCom to aplikacja na smartfony, dzięki której pacjenci zostaną szybciej zdiagnozowani w sytuacjach ekstremalnych – zarzekają się twórcy tego rozwiązania, specjaliści z University of Pittsburgh (USA).

Kierujący pracami analitycznymi i wdrożeniowymi prof. Thankam Thyvalikakath z Indiana University School of Dentistry (w trakcie tworzenia aplikacji pracował w University of Pittsburgh) wie dokładnie, że uzyskanie pomocy ze strony dentysty, w chwili gdy jest ona najbardziej potrzebna, nie zawsze bywa to możliwe. Pacjenci z bólem często pojawiają się na oddziałach ratunkowych szpitali, w miejscu, w którym niestety nie zawsze dyżuruje dentysta.

W miejscu gdzie zawsze wiele się dzieje, osoba cierpiąca otrzymuje z reguły środki uśmierzające ból i czeka na pomoc, czasami długimi godzinami.

Corey Stein, współautor aplikacji i student Western University of Health Sciences wyjaśnia, że DentaCom prowadzi pacjenta przez serię pytań. Odpowiedzi na nie pozwalają specjaliście, przynajmniej wstępnie, zdiagnozować problem. Proces ten zajmuje ok. 4 minuty. Tekst uzupełniony może być o zdjęcie miejsca jamy ustnej, które jest źródłem problemów. Taki poglądowy widok może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy. Pacjent jest jednocześnie instruowany co powinien zrobić w najbliższych minutach bądź godzinach.

Aplikacja DentaCom nie tylko może być wykorzystywana w sytuacjach ekstremalnych. Takie rozwiązanie jest pożyteczne na przykład w przypadku, gdy pacjent ma ubezpieczenie niepozwalające na bezproblemowe korzystanie z fachowej pomocy dentystycznej. Konsultacja online może być zdecydowanie tańsza, chociaż oczywiście niesie ze sobą dość duży margines błędu.

Za wdrożone rozwiązanie Corey Stein otrzymał, sygnowaną przez ADA, nagrodę: Robert H. Ahlstrom New Investigator Award for Dental Informatics Research.

Praca, opisująca DentaCom, ukazała się w październikowym wydaniu Journal of the American Dental Association (Vol. 147:10, pp. 782-791).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet  

POLECAMY W SERWISACH