PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czyżby powstaje idealny materiał do wypełnień?

jodjournal, ms
05-02-2015, 07:57
Czyżby powstaje idealny materiał do wypełnień? Mikrostruktury do wypełnień (foto: sxchu)
Pracę nad unikatowymi materiałami do wypełnień, o trzech podstawowych funkcjach, podjęli naukowcy z University of Maryland Dental School w Baltimore.

Mikropęknięcia struktury zęba, wtórna próchnica są jednymi z zasadniczych czynników znacznie utrudniającymi końcowy sukces w procedurach stomatologicznych związanych z wypełnieniami. Trwają badania nad kompozytem, który ma być antidotum na problemy związane z wykonywaniem niezawodnych wypełnień.

Właściwości fizyko - chemiczne nowego materiału, stworzonego na bazie dwumetyloaminoheksadecylu metakrylanu (DMAHDM) mają tworzyć nową jakość w stomatologii. Dzięki zastosowanym związkom chemicznym powstały materiał ma silne właściwości antybakteryjne. Remineralizację z kolei zapewnić ma amorficzna struktura nanocząsteczek wapnia i fosforu.

Mikrocząsteczki syntetyzowane są w środowisku polimerów mocznikowo - formaldehydowych i glikoli trójetylenowych połączonych z dwumetakrylanem. Zawartość tak spreparowanej struktury mikrocząsteczek w stomatologicznym kompozycie musi być odpowiednio wysoka. Dopiero przy 7,5 proc. udziale można zaobserwować nieznaczną poprawę właściwości mechanicznych materiału do wypełnień. Pożądane właściwości uzyskuje się zaś w granicach od 65 do 81 proc.

Zespół specjalistów z University of Maryland Dental School twierdzi, że stworzony przez nich materiał realizuje trzy podstawowe funkcje: zabezpiecza strukturę zęba przed powstawaniem i pogłębianiem się mikropęknięć, zapewnia remineralizację szkliwa i działa bakteriobójczo. Naukowcy są pewni, że ich produkt niebawem znajdzie zastosowanie w wielu materiałach stomatologicznych.

źródło: jodjournal.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH