• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy zęby są w stanie wyleczyć oczy?

jsz
09-07-2014, 13:09
Czy zęby są w stanie wyleczyć oczy? Komórki macierzyste na ratunek oczom (foto: sxc.hu)
O znaczącym wpływie stanu uzębienia na stan oczu wiadomo dość wiele. O zbawiennym wpływie komórek macierzystych na odzyskiwanie zdrowia przez organizm człowieka mniej, ale wiedza jest coraz większa. Wiedzę tę poszerzyli ostatnio naukowcy z University of Birmingham.

Źródła aktywnych komórek macierzystych poszukuje się w miazdze. To one stają się podstawą eksperymentów, a w opinii naukowców w niezbyt odległej przyszłości - także terapii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że komórki macierzyste pochodzące z zębów, będą odgrywały aktywna rolę w procesie restuucji zwojów nerwowowych siatkówki ludzkiego oka. Brytyjskim naukowcom udało się zaobserwować zjawisko regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych oka, a dokładniej ich wypustek - aksonów.

Wszystko odbywa się z udziałem komórek macierzystych pobranych z miazgi zębów. Uczeni mówią nie tylko o naprawie aksonów, ale także o ich kontrolowanym namnażaniu.

Komórki macierzyste pobrane z miazgi maja dobrą prasę. Informowaliśmy o nich ostatnio przy okazji prób wprowadzenia nowatorskich metod leczenia udarów mózgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zębina   komórki macierzyste   kariera naukowa  

POLECAMY W SERWISACH