PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy uda się wykorzystać mechanizm wzrostu zębów stałych do korekty wad zgryzu?

kan
21-07-2017, 10:20
Czy uda się wykorzystać mechanizm wzrostu zębów stałych do korekty wad zgryzu? Naukowcom udało się wyjaśnić, co tak naprawdę "napędza" wykluwanie się zębów stałych (fot. pixabay)
Czy wiedza na temat wyrastania zębów stałych zrujnuje ortodontów? Autorzy najnowszego badania naukowego twierdzą, że dają początek nowym metodom leczenia wad zgryzu, które odeślą do lamusa aparaty ortodontyczne.

Dzieci tracą mleczaki, gdy wyrastają im zęby stałe, tyle że hipoteza co tak naprawdę stymuluje ten wzrost nigdy nie została poparta klinicznymi dowodami.  Naukowcy z University of Sydney twierdzą na podstawie wyników swoich badań, że zęby stałe wyrzynają się z dziąseł z powodu gryzienia i żucia pokarmu.

Badacze opracowali biomechaniczny model 3-D, który demonstruje rozkładanie się sił w szczękach podczas gryzienia i żucia.  Tworząc go wykorzystali obrazy z tomografu komputerowego szczęk ośmioletniego dziecka.

- Zaprojektowaliśmy tkanki miękkie i twarde, a także stworzyliśmy specjalne oprogramowanie wykorzystując dane na temat ruchów szczęk. Mogliśmy symulować ruchy przeżuwania dla zębów tylnych i przednich, a także szacować siły działające na zęby, kości i tkanki miękkie dziąseł - opowiadał dr  Babak Sarrafpour, biorący udział w eksperymencie.

Dzięki modelowi 3-D naukowcy zaobserwowali, że gryzienie i żucie  deformuje cienką warstwę dziąsła wokół zębów, które dopiero mają się pojawić. 

- Istnieje wiele hipotez związanych ze sposobem, w jaki przebiega proces wyrzynania się zębów stałych. Być może źródłem ich wzrostu jest tworzenie się korzeni, które wypychają ząb do góry w stronę jamy ustnej, może jest to ciśnienie krwi w miazdze zęba, a może tworzenie się więzadeł, które wypychają ząb - wymienia  Sarrafpour.

- My jednak założyliśmy, że to rozwijająca się ozębna wokół niewyklutych jeszcze zębów stałych działa jak czujnik sił  występujących podczas gryzienia i przemodelowuje otaczającą kość w taki sposób, że wypycha ona ząb w kierunku jamy ustnej. Co potwierdził stworzony model biomechaniczny. 

Australijscy naukowcy wierzą, że ich eksperyment może mieć praktyczne zastosowanie w profilaktyce wad zgryzu i pomoże opracować metodę korygowania kąta, pod którym ząb się wyrzyna. Takie podejście terapeutyczne może zastąpić aparaty ortodontyczne, bo nie będzie potrzeby prostowania zębów w późniejszym okresie.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   badania naukowe   zęby  

POLECAMY W SERWISACH