• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy narkoza obniża IQ dziecka?

kan
24-04-2018, 09:48
Czy narkoza obniża IQ dziecka? Naukowcy zbadali wpływ narkozy na poziom inteligencji dzieci (fot. pixabay)
Badanie przeprowadzone w Mayo Clinic stwierdza brak dowodów na to, by narkoza zastosowana u dzieci przed 3. rokiem życia obniżała IQ. Niemniej jednak osoby, które kilkakrotnie otrzymywały znieczulenie ogólne w dzieciństwie wypadają nieco gorzej w testach mierzący motorykę, zaś ich rodzice częściej zgłaszali problematy z zachowaniem i trudności w szkole niż rodzice dzieci, które nigdy narkozy nie przechodziły.

W 2016 r.  FDA ostrzegała, że kilkakrotne podanie znieczulenia ogólnego dziecku, które nie skończyło jeszcze trzeciego roku życia życia może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu. Ten wniosek wynikał głównie z badań przeprowadzonych na zwierzętach i nie do końca musiał się sprawdzać w przypadku ludzi. 

Badacze analizowali dane na temat  997 pacjentów urodzonych w latach 1994-2007 w stanie Minnesota, w Stanach Zjednoczonych. Osoby te zostały podzielone na trzy grupy w zależności od liczby zabiegów, które przeszły w narkozie:  206 osób dwa lub więcej zabiegów, 380 jeden zabieg i 411 nigdy nie otrzymało znieczulenia ogólnego. Najczęściej przechodzili leczenie operacyjne ucha, nosa i gardła. Chociaż badanie nie włączało zabiegów stomatologicznych, jednak w badanej grupie byli pacjenci, którzy wymagali zaawansowanego leczenia stomatologicznego w warunkach szpitalnych.

Następnie wykorzystano dane medyczne z Rochester Epidemiology Project, w ramach którego prowadzono testy funkcjonowania mózgu pacjentów w wieku 8-12 oraz 15-20 lat, a także wywiad zebrany od rodziców, w którym oceniali zachowanie i umiejętności swoich dzieci. Badane grupy pacjentów dobrano w taki sposób, aby łączyła je nie tylko podobna ekspozycja na środki anestezjologiczne, ale także poziom inteligencji, pamięć oraz kilka innych parametrów funkcjonowania mózgu.

Dzieci, które kilkakrotnie przechodziły narkozę miały nieco gorsze zdolności motoryczne (gorzej rysowały ołówkiem, wolniej przetwarzały informacje podczas czytania). Ich rodzice częściej zgłaszali, że dzieci mają kłopoty z czytaniem, są nadpobudliwe, nie przestrzegają norm zachowania w grupie, są agresywne, niespokojne lub wycofane.

Dzieci, które tylko raz przeszły znieczulenie ogólne przed ukończeniem 3. roku życia miały więcej problemów z umiejętnościami umysłowymi - gorzej zapamiętywały, były bardziej impulsywne, czy gorzej przystosowywały się  do sytuacji. - Niemniej jednak w przypadku tej grupy wyniki były uspokajające, podsumował anestezjolog pediatra David Warner z Mayo Clinic Children’s Center. 

- Choć mamy pewne obawy w przypadku dzieci otrzymujących kilkukrotnie w tak młodym wieku narkozę, jednak brakuje nam podstaw, aby jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie analgetyki są przyczyną problemów. Mogą nią być inne czynniki, takie chociażby jak stan chorobowy, który powoduje, że konieczny jest zabieg chirurgiczny.

W większości przypadków korzyści, jakie niesie ze sobą operacja, znacznie przewyższają ryzyko powikłań, jednak ryzyko to powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przebiegu leczenia.  

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Anesthesiology.

Więcej: anesthesiology.pubs.asahq.org

Czytaj także: Narkoza niegroźna dla dzieci poniżej trzeciego roku życia?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dzieci   znieczulenie ogólne  

POLECAMY W SERWISACH