• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy ktoś zarabia na straszeniu rtęcią w gabinecie stomatologicznym?

ms
12-01-2016, 10:21
Czy ktoś zarabia na straszeniu rtęcią w gabinecie stomatologicznym? Amalgamat w ogniu krytyki (foto: freeimages)
Alex Hummell alarmuje, że w przeważającej liczbie gabinetów dentystycznych stężenie mikrocząsteczek rtęci przekracza kilkakrotnie poziom dopuszczalny przez Occupational Safety and Health Administration.

- Wiele praktyk dentystycznych w USA należałoby natychmiast zamknąć, a pomieszczenia, w których leczy się pacjentów, trzeba by poddać gruntownym zabiegom eliminującym zabójczą rtęci – uważa Alex Hummell. Problem w tym, że jest on szefem firmy Mercury Instruments USA Inc, która produkuje zawansowany technicznie sprzęt służący oczyszczaniu powietrza z cząsteczek niebezpiecznego metalu.

Alex Hummell twierdzi, że jego pozycja w firmie Mercury Instruments nie ma najmniejszego znaczenia w tej ważnej kwestii, a to dlatego, że fakty są następujące. Limity stężenia powietrza rtęcią w pomieszczeniach zamkniętych określa norma Occupational Safety and Health Administration (100 cząstek na 1 mszesc.), tymczasem w gabinetach dentystycznych poziom ten jest z reguły dwu-, trzykrotnie, a nierzadko więcej razy przekraczany. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzane w gabinetach dentystycznych, których właściciele chcą wiedzieć czy rtęć jest zagrożeniem dla zdrowia ich samych i ich pracowników.

Rzeczywistość jest przygnębiająca. Podczas dwudniowego eksperymentu, przeprowadzonego w praktyce dentystycznej Joe Palmera w Greenville, wykryto, że podczas usuwania plomb amalgamatowych normy wyznaczone przez OSHA zostały przekroczone trzydziestokrotne. W innych praktykach dentystycznych jest podobnie.

Swoimi badaniami Alex Hummell stara się zainteresować dentystów. Prawnicy American Dental Association straszą tropiciela rtęci sądem, o ile nie zaprzestanie on wykorzystywania kongresów ADA do propagowania zagrożeń, związanych ze stosowaniem amalgamatu w gabinetach dentystycznych.

W ocenie Alexa Hummella, ADA próbuje blokować wszelkie jego publikacje, ukazujące się na ogólniedostępnych forach internetowych, a które dotyczą zagrożeń wynikających z obecności związków rtęci w stomatologii.

Więcej: duluthnewstribune.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH