PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy będzie można skuteczniej leczyć ból po ekstrakcji ósemek?

en
04-09-2017, 10:16
Czy będzie można skuteczniej leczyć ból po ekstrakcji ósemek? Prace nad nową przeciwbólową substancją są zaawansowane (fot. pixabay)
Po ekstrakcji ósemek istnieje ryzyko pojawienia się długotrwałego bólu. W niektórych przypadkach przeradza się on w neuralgię. Naukowcy zaprezentowali nową substancję, która skutecznie ten typ dolegliwości bólowych hamuje.

Neuralgia nerwu trójdzielnego powoduje ostry ból obejmujący partię twarzy i zęby.  Cierpienie powoduje zwykły dotyk, taki jak podczas golenia, robienia makijażu, brania prysznica, mówienia, mycia zębów, a nawet powiew wiatru. Przyczyną jest zwykle podrażnienie nerwu trójdzielnego, który odpowiada za ruch oraz czucie w obrębie twarzy i jamy ustnej.

 Istnieje jednak nadzieja, że problemy tych pacjentów staną się dużo mniejsze, dzięki nowej substancji która zmniejsza ból. Właśnie pomyślnie zakończyła się II faza międzynarodowych badań nad tą substancją.

Sygnał bólowy dociera do mózgu poprzez aktywację kanałów sodowych znajdujących się w błonie komórkowej neuronów. W przypadku bardzo silnego bólu bardzo często aktywny jest kanał sodowy oznaczony jako Nav1.7. Zablokowanie tego kanału, na przykład przez środek znieczulający działający miejscowo, powoduje zniesienie dolegliwości bólowych. Przy neuralgii uszkodzenie nerwu ma miejsce u podstawy czaszki. W ten rejon trudno wykonać iniekcję stąd jedynym rozwiązaniem terapeutycznym jest podanie leku.

Nowa substancja nazwana roboczo BIIB07, przechodzi obecnie II fazę testów klinicznych. Jej działanie polega na blokowaniu kanałów sodowych Nav1.7 w zależności od stopnia ich aktywacji. To oznacza, że im bardziej staje się taki kanał aktywny, tym silniej jest blokowany przez BIIB074. Dla porównania dostępne obecnie leki przeciwbólowe blokują kanały sodowe niezależnie od pobudzenia komórek nerwowych, co daje poważne skutki uboczne.  

– W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków przeciwbólowych, które często powodują zmęczenie i problemy z koncentracją, BIIB074 jest nie tylko skuteczny, ale też bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Mamy nadzieję, że następna faza badań nowej substancji pokaże, czy słusznie wiążemy z nią nadzieje na bardziej efektywną walkę z bólem – podsumowuje dotychczasowe badania  Dominik Ettlin, z Center of Dental Medicine na  University of Zurich. 

II fazę badań klinicznych prowadzono w 25 placówkach leczniczych w Danii, Estonii, Francji, Niemczech, Włoszech. Litwie, Łotwie, Rumunii, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Zakwalifikowani do badania pacjenci z neuralgią (wiek  18-80lat) otrzymywali  BIIB074 w dawce 150 mg doustnie, trzy razy dziennie przez okres trzech tygodni. Lek był bardzo dobrze tolerowany, w sumie u 67 pacjentów biorących udział w badaniu u 13 osób powodował skutki uboczne w postaci bólu głowy zaś u 6 zawroty głowy.

Praca ukazała się w czasopismie Lancet Neurology.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Czytaj także: Brytyjczycy szukają sposobu na przewlekły ból twarzy
Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ badają, jak pacjent zapamiętuje ból

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   dentysta   ekstrakcja   środki przeciwbólowe  

POLECAMY W SERWISACH