PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czerniak złośliwy w jamie ustnej

ms
25-05-2015, 12:31
Czerniak złośliwy w jamie ustnej Czerniak w jamie ustnej
Dentyści zrobili zdjęcie rentgenowskie na potrzeby leczenia stomatologicznego. Przypadkowo odkryli, że pacjentka ma czerniaka złośliwego.

Rentgen nie wykrył, żadnych niepokojących zmian w tkance kostnej, jednak okazało się, że kobieta ma zaatakowane dziąsła zmianami nowotworowymi, których przy standardowym oświetleniu nie można było w początkowym stadium choroby zidentyfikować. Przypadek ten został opisany w The New England Journal of Medicine.

Komórki ze zmianami nowotworowymi zostały wycięte. Kobieta otrzymała chemioterapię. Po 26 miesiącach po zakończeniu terapii nastąpił nawrót choroby. Komórki zaatakowały inne obszary ciała chorej. 60-letnia kobieta nigdy nie paliła papierosów, nie piła alkoholu.
Podobny przypadek zanotowano u 42-letniego mieszkańca Indii, który tak jak chora kobieta nie pił alkoholu, nie palił papierosów. Jego przypadek opisany został w Journal of Indian Society of Periodontology.

Czerniak złośliwy stosunkowo rzadko atakuje jamę ustną. W pierwszym okresie rozwija się bezobjawowo. Zauważalne zmiany pigmentowe w jamie ustnej mogą być różnego koloru: od brązowego, niebiesko- czarnego po czerwony. W początkowym okresie, który może trwać miesiącami, a nawet latami, choroba rozwija się bez innych niepokojących objawów.

Czerniaka jamy ustnej trudno zdiagnozować, aż do zaawansowanego etapu choroby. Pacjenci z reguły nie przeżywają dwóch lat od momentu zdiagnozowania raka. Pięcioletni okres przeżywalności jest wyjątkiem.

Czerniak wywodzi się z melanocytów, komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Czerniak złośliwy należy do nowotworów o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań - średnio o 5 proc. rocznie, a co 10 lat liczba nowych przypadków ulega podwojeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
czerniak   rentgen   nowotwór jamy ustnej   nowotwór  

POLECAMY W SERWISACH