PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czas na produkcję zapasowych zębów

ms
21-12-2015, 09:55
Czas na produkcję zapasowych zębów Proces inicjowania wzrostu zawiązków zębów
Dla optymistów informacja jest taka: naukowcy z Japonii opracowali metodę multiplikowania zawiązków zębów. Dla pesymistów przekaz będzie inny – póki co – eksperymenty czynione są na myszach.

Naukowcy z RIKEN Center for Developmental Biology oraz z Tokyo Medical and Dental University poinformowali, iż udało im się wyodrębnione zalążki zębów myszy podzielić na dwie części, a po ich wzroście - wszczepić gryzoniowi.

W procesie tym wykorzystano m.in. białka morfogenetyczne kości (BMP) biorące udział w regulacji wzrostu i różnicowania osteoblastów i chondroblastów. Dzięki nim właśnie możliwe jest indukowanie procesu tworzenia kości w miejscach ektopowych.

Okazało się, że w warunkach laboratoryjnych nastąpił pożądany wzrost komórek zębów, aczkolwiek wykształcone struktury, nie były tak duże, jak zęby rosnące w warunkach naturalnych. Pozyskany materiał wszczepiony został w dwa miejsca przygotowane w szczęce gryzonia. Spreparowane zęby rozwinęły się prawidłowo i pełniły wszystkie funkcje co zęby naturalnie wykształcone.

Prof. Takashi Tsuji zapewnia, że ta metoda ma wielkie perspektywy. U ok. 10 proc. ludzi nie wykształcają się prawidłowo wszystkie zęby, pozostali tracą uzębienie wraz z wiekiem w wyniku wypadków lub na skutek procesów próchnicowych.

Naukowcy opublikowali wyniki eksperymentu 17 grudnia 2015 r. w Scientific Reports (internetowe wydanie) Nature.

Zawiązki zębów stałych powstają między 24. a 30. tygodniem życia płodu (między 6. a 8. miesiącem ciąży z wtórnej listewki zębowej leżącej dojęzykowo). Uformowane zawiązki zębów stałych pojawiają się w drugim rzędzie za zębami mlecznymi, od strony języka. Mineralizacja zębów stałych następuje już w okresie okołoporodowym i zaczyna się od pierwszych zębów trzonowych (szóstek).

Dopiero w 6. miesiącu życia dziecka powstają drugie trzonowce, a ząb mądrości w 5. roku życia dziecka.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zawiązki zębów   nauka   badania   osteointegracja  

POLECAMY W SERWISACH