• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cukier zbiera obfite żniwo

kan
11-01-2017, 12:14
Cukier zbiera obfite żniwo Plaga próchnica wśród dzieci w Wielkiej Brytanii wywołana jest przez nadmiar cukru w diecie (fot. pixabay)
Co roku 40 tys. dzieci i młodzieży ma usuwane w szpitalu zepsute zęby. Każdego dnia przeprowadza się  u dzieci 161 ekstrakcji w znieczuleniu ogólnym. To dane z Wielkiej Brytanii, ale pokazują uniwersalne i kosztowne skutki diety bogatej w cukier.

Koszty ekstrakcji sięgają rocznie w Wielkiej Brytanii 35,6 mln funtów. Dzieci mają tak zaawansowaną próchnicę, że nie mogą być leczone w zwykłym gabinecie stomatologicznym i są kierowane do szpitala. - 161 ekstrakcji przeprowadzanych codziennie w brytyjskich szpitalach ma być dzwonkiem ostrzegawczym dla ministrów, by w końcu położyć tamę powodzi produktów z wysoką zawartością cukru – mówi prof. Nigel Hunt, dziekan wydziału stomatologii w Royal College of Surgeons.

FDI w kampanii poprzedzającej Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypominała, że cukier jest główną przyczyną rozwoju choroby próchnicowej. Jej ryzyko rośnie, gdy spożycie cukru przekracza dziennie 60 g w przypadku dorosłych i młodzieży. Natomiast zęby dzieci są bardziej podatne na próchnicę i w ich diecie nie powinno być więcej niż 30 g cukru.Ważne też, by nie jeść słodzonych produktów częściej niż cztery razy dziennie.

Wypijanie dziennie jednej puszki napoju słodzonego równa się spożyciu 35 g cukru, którego spożycie  w skali roku daje wzrost masy ciała o 6,5 kg  i o 22 proc. wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Więcej: theguardian.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica statystyki  

POLECAMY W SERWISACH