PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Cochrane Collaboration: technologia oscylacyjno-rotacyjna skuteczniejsza niż szczotkowanie manualne

informacja prasowa/jsz
23-07-2014, 13:09
Cochrane Collaboration: technologia oscylacyjno-rotacyjna skuteczniejsza niż szczotkowanie manualne Z analiz Cochrane Collaboration wynika, że szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne są skuteczne i bezpieczne (fot. Oral b)
Niezależna organizacja non-profit Cochrane Collaboration*, po raz trzeci z rzędu stwierdziła, że wyłącznie technologia oscylacyjno-rotacyjna – taka, jaką stosuje się w szczoteczkach elektrycznych marki Oral-B – powoduje większą redukcję płytki bakteryjnej oraz skuteczniej zmniejsza objawy zapalenia dziąseł, w porównaniu do szczoteczki manualnej.

Wnioski z najnowszego raportu, przedstawionego w czerwcu 2014 roku, pochodzą z przeglądu 56 badań, opublikowanych od 1964 do 2011 roku, uwzględniających 7 rodzajów technologii, opartych na różnym ruchu główki szczoteczki. Ponad 50 proc. zweryfikowanych badań skupiało się na technologii oscylacyjno - rotacyjnej.

Raport wykazał, że żadna z 6 innych technologii szczoteczek elektrycznych nie wykazała tak znaczących i długotrwałych efektów. Autorzy zebrali dane potwierdzające fakt, iż szczoteczki elektryczne, wykonujące ruch z boku na bok (zazwyczaj zwane szczoteczkami "sonicznymi" lub „dźwiękowymi"), nie wykazały znaczących różnic w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi, w zakresie redukcji płytki bakteryjnej lub zapalenia dziąseł w perspektywie krótko i długoterminowej.

Pracownicy Cochrane Collaboration nie znaleźli także żadnej widocznej zależności pomiędzy używaniem elektrycznej szczoteczki do zębów, a urazami tkanek miękkich. 

- To ważny wniosek, który pomoże konsumentom i profesjonalistom dokonać trafniejszego wyboru w zakresie higieny jamy ustnej - powiedział dr Paul Warren, wiceprezydent organizacji P&SRO, odpowiedzialnej za relacje naukowe i profesjonalne w Instytucie Blend-a-med Oral- B (Procter & Gamble). - Zdarza sie, że konsumenci, jak i niektóre instytucje, wyrażają sceptycyzm, co do korzyści wynikających ze stosowania szczoteczek elektrycznych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. Niezależne badania potwierdzają skuteczność szczoteczek elektrycznych, a szczególnie technologii oscylacyjno-rotacyjnej oraz przekonują, że konsumenci mogą skorzystać na zamianie szczoteczki manualnej na elektryczna oscylacyjno-rotacyjną - dodaje.

*Cochrane Collaboration jest międzynarodową niezależną organizacją non-profit, skupiającą m.in.: wolontariuszy, lekarzy, naukowców, przedstawicieli pacjentów. Organizacja przedstawia wysokiej jakości, istotne i aktualne, wyniki badań - wolne od komercyjnego sponsoringu i innych wpływów, które mogłyby powodować konflikt interesów - aby pomóc pacjentom i profesjonalistom w dokonywaniu świadomych decyzji w zakresie zakupu i promocji produktów. Prace Cochrane Collaboration są uznawane międzynarodowo, jako punkt odniesienia w obszarze skuteczności ochrony zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH