• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co wypadałoby wiedzieć o unitach, aby służyły bez zarzutu?

Mirosław Stańczyk
14-06-2016, 12:53
Co wypadałoby wiedzieć o unitach, aby służyły bez zarzutu? Robert Wydorski, Denteq (foto: infoDENT24.pl)
To jaki unit stomatologiczny kupujemy, a później w jaki sposób jego użytkujemy, często wynika z przyzwyczajeń i tak zwanych obiegowych opinii, jakich?  O tym w rozmowie z infoDENT24.pl - opowiada Robert Wydorski, współwłaściciel firmy Denteq zajmującej się obsługą serwisową gabinetów i klinik stomatologicznych.

Zawory są po to, aby były?
infoDENT24.pl: Zdarza się, że dentyści za każdym razem, po zakończonej pracy odłączają przewód zasilający unit, a na dodatek zamykają zawór odcinający wodę. Reguła to, czy sytuacja wyjątkowa?

Robert Wydorski: Jeśli przewidziano zawór odcinający wodę w całym gabinecie stomatologicznym i wyłącznik prądu, to po zakończonej pracy z reguły są one używane. Ważne, aby właściciel gabinetu jasno określił taki wymóg i wpisał go do codziennych procedur, obowiązujących nie tylko personel, ale także jego samego. Dobra organizacja pracy musi uwzględniać procedury nastawiania zaworów i wyłączników przede wszystkim po pracy, gdy nikogo nie ma w gabinecie  (w nocy, a szczególnie podczas urlopów).

Zdarza się, że dopiero poważna awaria, i to niekoniecznie unitu, objawia wszystkim, że coś takiego jak zawór, czy główny wyłącznik istnieje. W wielu gabinetach, jako wyłącznik używany jest bezpiecznik w skrzynce elektrycznej, a jedyny zawór wody - to ten ewentualnie montowany przez serwis na przyłączu wody w unicie. Nie jest to polecane rozwiązanie, bo zazwyczaj nikt tam nie zagląda, a jeśli dochodzi do awarii unitu – trzeba zakręcić główny zawór w całym lokalu lub nawet na piętrze, czy budynku.

Zawory wody i powietrza montowane na wejściu do unitu są w pozycji zasadniczej zamknięte, czyli przy braku zasilania lub awarii nie przepuszczają wody lub powietrza. Z tego też względu awarie skutkujące wyciekiem wody i zalaniem gabinetu zdarzają się niezmiernie rzadko. Nie można ich wykluczyć, na przykład w miejscu podłączenia unitu. Tylko prawidłowo zaprojektowana instalacja pozwala na szybkie odcięcie wody i prądu od urządzeń.

Rękawy można zakasać, a  co z rękawami unitu?
infoDENT24.pl: Kosmetyki od Diora nie dla unitu. Niektórzy uważają, że do pożytecznych czynności należy okresowe smarowanie silikonowym preparatem rękawów łączących końcówki z unitem. Czy to fanaberia, nieporozumienie, czy konieczność?

Robert Wydorski: Pierwsze słyszę o smarowaniu rękawów. Te montowane w unitach Planmeca są wykonane z materiałów sprawdzonych producentów i mogę zapewnić, że szybciej urwą się ze względu na niewprawne używanie końcówek niż od tak zwanego stwardnienia pod wpływem czasu. Do dzisiaj funkcjonują unity Planmeca wyprodukowane w latach 96 – 98 (wówczas firma pojawiła się w Polsce), w których rękawy mają nie gorszą elastyczność niż nowe innych marek.

   Unit Planmeca PM 2002 EC Proline, w którym rękaw uszkodził się po … 18 latach użytkowania. 

POLECAMY W SERWISACH