PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co skutecznie zdezynfekuje gabinet?

en
02-03-2018, 10:12
Co skutecznie zdezynfekuje gabinet? Naukowcy poszukują środka, który w pół minuty eliminuje bakterie (fot. pixabay)
Wykonano badanie skuteczności różnych środków stosowanych do dezynfekcji sprzętu w gabinecie stomatologicznym.

Ściereczki dezynfekujące często nie spełniają wymagań - twierdzi dr Rella Christensen, która na konferencji Dental Society w Chicago omawiała wydajność różnych produktów służących do dezynfekowania powierzchni w gabinecie stomatologicznym.

Takie wnioski płyną z badania, które Christensen wykonała w swoim laboratorium - Technologies in Restorative and Caries Research (TRAC Research). 

- Skuteczność eliminowania zakażeń w stomatologii w największym stopniu zależy od stosowanych do tego celu produktów. Sama praca bez dobrych produktów nie wystarcza. Wydajny środek dezynfekujący musi eliminować patogeny przenoszone z ludzką krwią w ciągu trzech minut, ideałem natomiast byłoby, gdyby robił to w 30 sekund, mówiła Christensen podczas swojego wystąpienia na konferencji.

W testach prowadzonych przez TRAC Research przyjęto za próg skuteczności wskaźnik redukcji log liczby mikroorganizmów w świeżej krwi na poziomie 3 log w ciągu 3 minut. Z badanych środków dezynfekcyjnych te kryteria spełniał jedynie  BioSURF (PureLife Dental) oraz GermXtra (Germiphene). 

- BioSURF to najlepszy środek do odkażania, jaki był testowany w ciągu ostatnich 50 lat, a sprawdzaliśmy wydajność 200 preparatów produkowanych przez firmy z całego świata, oceniała dr  Christensen. 

Niektóre z badanych środków to bardzo popularne na amerykańskim rynku marki takie jak: Lysol Brand III (Reckitt Benckiser), BioSonic Wipeout (Coltene/Whaledent), czy CaviWipes (Metrex). Większość jednak się nie sprawdziła, ponieważ dezynfekcja z ich użyciem trwała 10 minut.

- W klinicznych warunkach czyszczenie i dezynfekcja muszą się odbywać w tym samym czasie. Nikt w gabinecie stomatologicznym nie może sobie pozwolić na pozostawienie mokrej powierzchni, na przykład blatu, przez całe 10 minut. Dlatego ideałem jest środek działający w 30 sekund, mówiła dr Christensen.

 Sukces BioSURF zawdzięcza w części sposobie pakowania. Chusteczki dezynfekują dobrze, jeśli znajdują się w szczelnych pudełkach, inne wydajne sposoby przechowywania środka to puszki z aerozolem oraz pojedynczo pakowane chusteczki. Nie sprawdzają się natomiast butelki ze sprayem lub chusteczki eksponowane na działanie powietrza.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   dezynfekcja  

POLECAMY W SERWISACH