PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co robić z pacjentem, gdy boli go ząb, którego nie ma

ms
05-04-2017, 13:32
Co robić z pacjentem, gdy boli go ząb, którego nie ma lek. dent. Tomasz Łukasik (Dentim Clinic)
Dentyści doskonale wiedzą co to efekt Godona, co robić w takim przypadku? Kilka uwag w tej kwestii przedstawił lek. dent. Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Ósemki, mogą sprawiać różnego typu problemy. Kłopoty objawiają się stłoczeniem, wadami zgryzu lub utrudnionym wyrastaniem zębów, za którym idzie bolesny stan zapalny. Czasami dla takiego zęba może nie być ratunku i należy go usunąć. Nie licząc ósemek każdy powinien mieć więc 28 zębów ułożonych w łukach po 14 na górze i 14 na dole. Brak jednego z tych zębów wydaje się błahy. Jednak właśnie taki ubytek sprawia niejednokrotnie najwięcej problemów.

Diagnoza zła 
- Kiedy brakuje jednego zęba, dochodzi do powolnego wysuwania się zęba stycznego przeciwstawnego z kości. Ząb szuka kontaktu z przeciwległą stroną i czasami moment znalezienia tego kontaktu jest momentem rozpoczęcia się dolegliwości bólowych od strony stawu. Przykładowo: jeżeli brakuje dolnej lewej szóstki, to górna lewa szóstka nie ma podparcia i będzie wysunięta ku dołowi. Proces ten fachowo nazywamy ekstruzją. Ząb wtedy wygląda na dłuższy i wyraźnie wystaje ponad linię koron sąsiadujących zębów. To właśnie tzw. efekt Godona – wyjaśnia lek. dent. Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Co go powoduje? Powszechną przyczyną jest utrata zęba przeciwstawnego, ale nie tylko. Do innych powodów należy zaliczyć różnego typu wady zgryzu, kiedy siły nacisku szczęki i żuchwy nie są równomierne, a także niedopasowane wypełnienia (należy zwrócić uwagę na plomby!) i starte lub uszkodzone zęby.

Pojedyncze braki zębowe zdarzają się często. Nie warto ich jednak ignorować. Pozostawienie pustego miejsca po wyrwanym zębie może prowadzić do szeregu komplikacji.

Estetyka
Zwykle, gdy brakuje zęba w strefie estetycznej, czyli od jedynki do czwórki, to pacjenci starają się go jak najszybciej uzupełnić. Inaczej sprawa wygląda przy zębach trzonowych i przedtrzonowych. Jeżeli jest to pojedynczy ząb, to nadal można jeść drugą stroną jamy ustnej i nie występuje wówczas większy dyskomfort. Do czasu. Proces wysuwania się zęba jest zwykle powolny i dopiero po miesiącach od utraty zęba przeciwstawnego można zauważyć, że coś jest nie tak. 

- Wysunięty ząb oznacza, że odsłonięta została większa część korzenia, którego nie przykrywa dziąsło. Taki ząb jest bardziej narażony na osadzanie się płytki nazębnej, zalegają na nim resztki pożywienia i rozwijają się bakterie próchnicowe, a na dziąśle bakterie powodujące paradontozę. Wysunięty ząb również słabiej trzyma się w szczęce, przez co zwiększa się jego ruchomość i szansa na utratę. Powinien być pod szczególną obserwacją – ostrzega ekspert Dentim Clinic.

Pamiętajmy! Efekt Godona nie dotyczy tylko zęba przeciwstawnego, ale również zębów sąsiadujących z luką. Kość w tym miejscu zanika, zęby tracą oparcie i ulegają przemieszczeniu, zwykle w stronę powstałej dziury. Szybko licząc – brak jednego zęba dotyka przynajmniej trzech sąsiadujących.

SŁOWA KLUCZOWE
Dentim Clinic   ósemki   Tomasz Łukasik  

POLECAMY W SERWISACH