PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co najskuteczniej czyści przestrzenie międzyzębowe?

smn
03-04-2018, 09:21
Co najskuteczniej czyści przestrzenie międzyzębowe? Najnowsze badania skuteczności różnych sposobów czyszczenia zębów (fot. pixabay)
Jak nitkowanie wypada w porównaniu z innymi metodami czyszczenia przestrzeni międzyzębowych? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono meta-analizę zrandomizowanych testów klinicznych skuteczności różnych metod czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Sprawdzano wpływ na stany zapalne dziąseł, krwawienie podczas badania sondą, a także na ilość nalotu nazębnego oraz głębokość kieszonek zębowych. Okazuje się, że w tym porównaniu szczoteczki międzyzębowe i irygatory wypadają lepiej od nici i wykałaczek dentystycznych.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to ważny "dodatek" do szczotkowania zębów. Należy je więc zalecać pacjentom. Niemniej jednak nie każda metoda jest jednakowo skuteczna u wszystkich, stąd warto poświęcić czas i indywidualnie dostosować reżim higieny jamy ustnej, radzi dr  Georgios Kotsakis, periodontolog z University of Washington School of Dentistry w Seattle, który prowadził badanie. 

Różnorodność produktów do higieny jamy ustnej dostępnych na rynku może nieco dezorientować i pacjentów i dentystów. Tym bardziej, że danych na temat ich skuteczności brakuje. Sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała w 2015 r., gdy na spotkaniu roboczym  European Federation of Periodontology ustalono, że nić dentystyczna powinna być zalecana do stosowania jedynie w miejscach, w których ze względu na stan dziąseł i zębów nie można użyć szczoteczki międzyzębowej.  

- Jeszcze do niedawna używanie nici stomatologicznej uchodziło za złoty standard, jednak dowody naukowe wskazują, że nie każdy może nimi skutecznie czyścić zęby. 

Do analizy wybierano jedynie te randomizowane testy klininczne, w których brało udział minimum 10 pacjentów, przez co najmniej dwa tygodnie. Zebrano 22 prace opublikowane w okresie 1980-2015, dziewięć z nich było finansowanych przez producentów środków do higieny jamy ustnej.

Oceniano:
- szczoteczki do zębów (próba kontrolna),
- nitkowanie,
- wykałaczki,
- wykałaczki + intensywne szkolenie z zasad higieny jamy ustnej,
- irygator,
- szczoteczki międzyzębowe,
- narzędzia do masowania dziąseł,
- szczoteczki elektryczne i soniczne.

Okazało się, że wykałaczki w największym stopniu zmniejszały krwawienie podczas sondowania (26.4 proc.) w porównaniu do klasycznego mycia szczoteczką, nieco gorzej wypadał strumień wody  (19.3 proc.).  Nitkowanie także przynosiło poprawę, ale nie tak znaczną.

Natomiast największą poprawę stanu dziąseł zmienionych przez stan zapalny (wielkość wskaźnika krwawienia dziąseł  - ang. gingival index reduction) obserwowano po stosowaniu szczoteczek międzyzębowych, nieco mniejszą dawał strumień wodny. Natomiast nienadzorowane nitkowanie nie przynosiło ulgi.

Szczoteczki międzyzębowe najskuteczniej usuwały także nalot bakteryjny - podsumował wyniki dr Kotsakis.

Więcej: Journal of Periodontology

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH