• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co mówić, gdy pacjent pyta o skuteczność past wybielających?

en
05-07-2017, 12:03
Co mówić, gdy pacjent pyta o skuteczność past wybielających? Pasty wybielające do zębów rzeczywiście wybielają, choć umiarkowanie (fot. pixabay)
Czy twierdzenia producentów na temat właściwości wybielających past mają rzeczywiste podstawy?  W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, naukowcy ze School for Dental Hygiene w University of Applied Sciences Utrecht prześledzili badania, w których porównywano pasty „wybielające” i te tradycyjne.

Do tej pory nikt nie wykonał meta-analizy badań związanych ze skutecznością past do zębów.  A jej wyniki są pozytywne, większość past do zębów oznaczona przez producenta jako wybielająca, zmniejsza przebarwienia i rozjaśnia zęby w porównaniu z pastami tradycyjnymi, napisali autorzy pracy opublikowanej w International Journal of Dental Hygiene.

Powierzchnia zębów może zostać przebarwiona przez ciemne substancje wchodzące w skład bakteryjnej płytki. Nie bez wpływu na odcień szkliwa pozostaje również palenie papierosów, picie wina, kawy, herbaty. Ciemniejsze zęby będą miały osoby, które niedokładnie szczotkują zęby, co zwykle prowadzi do nawarstwiania się barwnego osadu.

 Przyjęło się, że pasta która usuwa lub zapobiega powstawaniu przebarwień, musi mieć odpowiedni współczynnik ścieralności. Produkty oznaczone jako wybielające zwykle ten współczynnik mają wyższy niż tradycyjne, a co więcej mogą także zawierać substancje chemiczne, które działają odbarwiająco.

Naukowcy przyjęli następujące kryteria kwalifikowania badań:
- uczestnicy byli w ogólnie dobrym zdrowiu,
- nie mogli mieć kieszonek przyzębnych głębszych niż 5 mm,
- badanie trwało nie krócej niż 6 tygodni,
- do pomiaru stopnia przebarwienia szkliwa stosowano odpowiednią skalę.

W ten sposób badacze wyselekcjonowali 21 prac, które zawierały 32 porównania skuteczności past do zębów. W każdym z badań wzięło udział od 27 do 98 uczestników. W sumie porównano 16 wybielających past do zębów w zestawieniu z pięcioma tradycyjnymi.

Większość badań było finansowanych przez producentów. Autorzy szacowali ryzyko stronniczości wyników na umiarkowane w przypadku 20 badań a jedna praca miała według nich znacząco duże ryzyko stronniczości.

Uczestnikom udzielano różnych instrukcji na temat długości czasu mycia (jedna do dwóch minut szczotkowania), niekiedy zalecano stosować miękkie szczoteczki, innym razem zwykłe.  Tylko w jednym przypadku zalecano konkretną ilość pasty do zębów (pasek na całą długość główki szczoteczki).

Podsumowując wyniki analizy autorzy stwierdzili, że pasty wybielające są skuteczne, ale w stopniu umiarkowanym. Generalnie są więc lepsze niż pasty tradycyjne. Niemal wszystkie środki przeznaczone do wybielania zębów zmniejszały przebarwienia szkliwa, niezależnie od tego czy zawierały chemiczny czynnik wybielający.

Naukowcy przyznali, że ich praca ma pewne braki, gdyż nie brali pod uwagę współczynnika ścieralności. Producenci starają się tak wypośrodkować ścieralność produktu, by rozjaśniał zęby, ale nie powodował jednocześnie uszkodzeń szkliwa.

 Ten parametr należy jednak szczegółowo zbadać. Co więcej, do badań powinny być włączone także elektryczne szczoteczki, które przecież także zmniejszają powstawanie przebarwień.


Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szkliwo   pasty do zębów   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH