PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co dziesiąty Polak ma paradontozę

smn/PAP
13-09-2017, 11:01
Co dziesiąty Polak ma paradontozę Paradontoza - choroba powszechna w Polsce i bagatelizowana
Paradonoza jest najczęściej lekceważona przez pacjentów. Jednak jest to powszechna choroba przyzębia - cierpi na nią co dziesiąty Polak. Nieleczona ma poważne skutki dla całego organizmu - może prowadzić do osłabień, a u kobiet w ciąży nawet do przedwczesnych porodów.

Parodontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby. - Niestety, ze względu na powszechność występowania i skutki, jakie za sobą niesie, parodontozę zaliczać należy do grupy chorób społecznych - mówi PAP Life dr n. med. Agnieszka Laskus. Stomatolog dodaje, że zaawansowaną postać parodontozy ma co dziesiąty Polak.

Obnażenia szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów, ruchomość zębów, krwawienie dziąseł, rozrost dziąseł czy zmieniony zapach z ust - to niektóre z objawów choroby przyzębia. 

Pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy, że parodontoza może prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych.

- Bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą przedostawać się naczyniami krwionośnymi na obwód i przyczyniać się negatywnie do tworzenia mikrozakrzepów, zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, zapaleń płuc, a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków - podkreśla stomatolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   periodontologia   paradontoza   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH