• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co dentyści powinni wiedzieć o obgryzaniu paznokci

ms
04-08-2017, 12:39
Co dentyści powinni wiedzieć o obgryzaniu paznokci Zbawienne obgryzanie paznokci (foto: pixabay)
Dlaczego dzieciom zakazuje się obgryzania paznokci oraz ssania kciuków? Przemawiają za tym zasady higieny, względy estetyczne, ale w tej drażliwej kwestii pojawił się całkiem nieoczekiwany wątek.

Naukowcy z McMaster University ogłosili właśnie, że dzieci podlegające nałogowi ssania kciuków lub ogryzania paznokci zdecydowanie bardziej odporne są na czynniki alergiczne jak: kurz, pyłki traw, sierść kotów, psów i koni oraz chorobotwórcze grzyby.

Specjaliści z McMaster University przebadali w Nowej Zelandii ponad 1 tys. dzieci w wieku: pięciu, siedmiu, dziewięciu i jedenastu lat. Ponad 32 proc. z nich ssało kciuki lub obgryzało paznokcie.

W wieku 13 lat 45 proc. badanych dzieci cierpiało na atopowe zapalenie skóry lub inne alergiczne zmiany. Z tym jednak, że odsetek ten wśród uczestników analizy, którzy obgryzali paznokcie albo ssali kciuki był statystycznie mniejszy (40 proc.). Różnice okazały się szczególnie widoczne w przypadku dzieci, które zarówno ssały palce, jak i obgryzały paznokcie (zaledwie 31 proc.).

- Nasze badania znajdują się w korelacji z teorią, utrzymującą, że wczesna ekspozycja na drobnoustroje obniża ryzyko powstania alergii – informuje dr Malcolm Sears z McMaster University School of Medicine i zapewnia, że odkryta tendencja nie powinna nakłaniać rodziców do tego, aby ci zmuszali pociechy do nawyków, które dotychczas starali się u swoich pociech zwalczać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania  

POLECAMY W SERWISACH