PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Clear aligners kontra stały aparat ortodontyczny

smn
10-10-2016, 13:37
Clear aligners kontra stały aparat ortodontyczny Mocne zalety nowej metody leczenia wad zgryzu
Dorosły pacjent, który ma podjąć decyzję co do metody korygowania wady zgryzu może wybierać między clear aligners a tradycyjnym aparatem ortodontycznym.

Przezroczyste nakładki (clear aligners) to skuteczna metoda, która na dodatek ma jeszcze kilka ważnych zalet.

Dyskretna
Główny powód, dla którego pacjenci wybierają clear aligners jest to, że są one niemal niewidoczne. To oczywiście pozwala ukryć fakt pozostawania w trakcie leczenia ortodontycznego, które dla niektórych jest krępujące. Inna zaleta natury estetycznej – pomaga zamaskować nadmierne odstępy między zębami.

Komfortowa
W przeciwieństwie do stałego aparatu ortodontycznego przezroczyste nakładki można zdejmować przed jedzeniem lub myciem zębów. Utrzymanie higieny jamy ustnej jest więc łatwiejsze.
Ponadto można jeść to co się chce, nie trzeba pamiętać o długiej liście pokarmów zakazanych, które mogą spowodować obluzowanie aparatu. Można czyścić zęby jak zawsze, bez dodatkowych czasochłonnych i żmudnych zabiegów.

Zdrowsza
Wielu pacjentów przechodzących leczenie ortodontyczne nie radzi sobie z prawidłowym myciem zębów. I właściwie nie ma znaczenia, czy zanim zaczęli leczenie poziom higieny ich jamy ustnej był niski i na domiar złego nie zmienili swoich zwyczajów, a właściwie ich braku, po założeniu aparatu. Czy wprost przeciwnie, zanim zaczęli leczenie czyścili zęby doskonale, ale po założeniu aparatu już nie są w stanie.
W obu przypadkach efekt jest ten sam – płytka nazębna szybko gromadzi się wokół zamków. Nie usuwana prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i ich krwawienia oraz demineralizacji szkliwa. Jednym z objawów złej higieny są kredowobiałe plamy na powierzchni zębów. Z upływem czasu powstają ogniska próchnicy i pacjent musi być leczony zachowawczo, a także periodontologicznie. Dlatego tak ważna jest podczas leczenia ortodontycznego nie tyle dobra, co idealna higiena jamy ustnej.

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH